Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, przekazał, że zwrócił się do Unii Europejskiej o natychmiastową akcesję do wspólnoty na podstawie specjalnej procedury. O możliwe członkostwo Ukrainy w UE pytany był wcześniej szef Rady Europejskiej Charles Michel, który stwierdził, że odbędzie się w tej sprawie debata.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w poniedziałek w rozmowie z francuską stacją telewizyjną BFM, że na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej odbędzie się debata. Dodał, że Wspólnota ma już umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, którą można jeszcze wzmocnić.
W niedzielę również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała, że „Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej”. – Mamy proces (zbliżania) z Ukrainą, czyli na przykład integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. (…) Mamy bardzo ścisłą współpracę w kwestii sieci energetycznych. (…) Jest bardzo wiele tematów, w których współpracujemy – podkreśliła szefowa KE.
Zełenski: poprosiłem UE o natychmiastową akcesję
W poniedziałek prezydent Ukrainy przekazał, że poprosił Unię Europejską o natychmiastową akcesję na podstawie nowej specjalnej procedury. – Chcemy być ze wszystkimi Europejczykami i przede wszystkim chcemy być równi. Jestem przekonany, że to uczciwe i na to zasługujemy – powiedział. Dziękując UE za „bezprecedensowe wsparcie”, podkreślił, że „żołnierze ukraińscy walczą o Ukrainę i całą Europę”. – O pokój, o życie dzieci, o równouprawnienie, o demokrację – wyliczył.
Wcześniej, w sobotę, Zełenski napisał na Twitterze, że w rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem zaapelował, by „zakończyć wieloletnią dyskusję i podjąć decyzję o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej.
W sobotę również polski prezydent Andrzej Duda oświadczył, że „Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej”.
W poniedziałek Zełenski dziękował między innymi prezydentowi Dudzie za wsparcie.
– Rozmawiałem wczoraj z prezydentami Portugalii, Litwy, Francji. Rozmawiałem też z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem szczególnie wdzięczny Andrzejowi za naszą wspólną owocną pracę. Rozmawiałem z premierami Belgii, Hiszpanii oraz z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Poparcie ze strony naszej antywojennej koalicji jest bezwarunkowe i bezprecedensowe
– oświadczył Zełenski.