Zatrważające zdjęcia i nagrania z Chin. Ekstremalne powodzie

Zatrważające zdjęcia i nagrania z Chin. Ekstremalne powodzie

Co najmniej 12 osób zginęło w powodzi w mieście Zhengzhou w środkowych Chinach – poinformowały państwowe media, powołując się na lokalne władze. W bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 200 tys. ludzi. „Takie ulewy zdarzają się w Zhengzhou raz na sto lat. Sytuacja jest fatalna” – ogłosił miejscowy sztab kryzysowy.


Według agencji TASS, która także powołuje się na miejscowe władze, 12 osób zginęło w zalanym pociągu metra, po tym jak woda wdarła się do podziemnych tuneli.

Wcześniej w sieciach społecznościowych pojawiły się dramatyczne nagrania z wnętrza wagonów, gdzie uwięzieni pasażerowie brodzili w wodzie po pas.

Później poziom wody stopniowo się podnosił. Według dziennika „Xinjingbao” niektóre kobiety i dzieci mdlały.

W całym mieście ewakuowano w bezpieczne miejsca ponad 200 tys. osób, w tym około 600 pacjentów szpitala uniwersyteckiego.

Powódź praktycznie całkowicie sparaliżowała komunikację w Zhengzhou. Na miejscowym lotnisku odwołano blisko 300 lotów. Brak prądu spowodował, że zatrzymały się pociągi, m.in. metra.

Według państwowych mediów od soboty do wtorku w Zhengzhou, stolicy prowincji Henan, spadło 617 mm deszczu, czyli prawie tyle, ile wynosi tam roczna średnia.

https://twitter.com/Deartear2/status/1417701020935888900?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1417701020935888900%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FDNrLcMj87%2F

We wtorek po południu odnotowano tam rekordowe wartości opadów zarówno na dobę, jak i na godzinę. Ulice miasta zamieniły się w rwące potoki.

Państwowa telewizja poinformowała także o przerwaniu zapory na zbiorniku retencyjnym na południe od Zhengzhou.

Prognozy: będzie więcej burz i powodzi

Zdaniem naukowców z Newcastle University do końca wieku aż 14-krotnie częściej będą w Europie pojawiały się silne, poruszające się powoli lub niemal nieruchome burze. Towarzyszą im często intensywne opady, które mogą mieć niszczącą siłę, jaką można teraz obserwować w Niemczech czy Belgii.

Do kataklizmu przyczyniły się zmiany klimatu

Do takich wniosków badacze doszli po analizie precyzyjnego modelu klimatycznego stworzonego przez UK Met Office Hadley Centre.

„Ilu zabitych jesteśmy w stanie zaakceptować?”. Powódź w Belgii pokazuje, czym skutkuje lekceważenie ostrzeżeń klimatycznych

Jak wyjaśniają, zmiany klimatu spowodują, że burze będą się przemieszczały wolniej, co spowoduje dużo większe opady w jednej lokalizacji. Dzisiaj, takie niemal stacjonarne, nieporuszające się burze z ogromnymi opadami są w Europie wyjątkowo rzadkie i zdarzają się niekiedy w rejonie Morza Śródziemnego – wyjaśniają naukowcy.

Udostępnij