Wyjątkowe zjawisko nad Polską. Na niebie ukazał się niebieski Księżyc.

Wyjątkowe zjawisko nad Polską. Na niebie ukazał się niebieski Księżyc.

25 lutego 2021 roku na niebie pojawiło się nietypowe zjawisko. Niebieski księżyc. Znawca astronomii, Karol Wójcicki z profilu „Z głową w gwiazdach”, napisał, że widział coś podobnego tylko jeden raz w życiu.


Wyjątkowe zjawisko. Niebieski Księżyc ukazał się nad Polską, wprawiając w zdumienie nawet najbardziej doświadczonych obserwatorów nieba. Jak się okazuje, ten rzadki fenomen możemy zobaczyć przez wzgląd na pył niesiony znad Sahary.

Na profilu znanego popularyzatora astronomii wczoraj w godzinach wieczornych pojawił się LIVE zatytułowany: „Wyjątkowe zjawisko nad Polską (?)”. Podekscytowany autor wyrażał tym znakiem zapytania swoją niepewność w sprawie tego, co właściwie zaobserwował na niebie.

 

„Trochę mi się nie chce wierzyć w to, co obserwuję od kilkudziesięciu minut, ale jeśli się nie mylę, nad Polską możemy obecnie obserwować wyjątkowe zjawisko. Widziałem je w życiu tylko jeden raz!”

– napisał w treści posta na facebooku Karol Wójcicki.

Ze zdziwieniem stwierdził, że Księżyc na niebie ma błękitną poświatę o chłodnym odcieniu. Fani profilu i pasjonaci astronomii znajdujący się w różnych częściach kraju donosili, że widzą to samo. Udało się upewnić co do charakteru zjawiska – wczoraj nad Polską można było zobaczyć tzw. niebieski Księżyc.

Sformułowanie „niebieska pełnia” lub „niebieski Księżyc” pochodzi od wyrażenia „once in a blue moon” i oznacza coś niezwykle rzadkiego. Srebrny Glob rzeczywiście może raz na jakiś czas rozświetlić się na niebiesko – dzieje się tak wtedy, gdy atmosfera zawiera w sobie duże ilości drobnego pyłu, np. piasku lub popiołu wulkanicznego. Według Karola Wójcickiego za wczorajszą błękitną poświatę odpowiada pył znad Sahary, unoszący się nad Europą.

Co ciekawe, zjawisko jest prawie niewidoczne na zdjęciach. Aby uwiecznić je na fotografii, należy przestawić balans bieli na aparacie. Fotografia wykonana przez Wójcickiego wygląda niemal zwyczajnie. Jednak internauci, zachęceni do zabawy, postanowili sami uchwycić niebieski Księżyc kamerami swoich telefonów.

Pełnia Śnieżnego Księżyca

Niebieski Księżyc prawdopodobnie będziemy mogli obserwować także podczas zbliżającej się pełni. Będzie ona miała miejsce 27 lutego. Warto wypatrywać jej na niebie, bo bijący od niej błękitny blask na żywo robi podobno niesamowite wrażenie. Stwierdził to nawet autor profilu „Z głową w gwiazdach”:

 

„Powiem Wam, że bardzo rzadko na niebie zaskakuje mnie jakiś widok. Ale obserwacja NIEBIESKIEGO KSIĘŻYCA nad Polską wprawiła mnie w lekkie osłupienie. Kocham astronomię!”

autor posta.

Udostępnij