Diego Armando Maradona nie żyje. Legendarny piłkarz zmarł na zawał serca.

Diego Armando Maradona nie żyje. Legendarny piłkarz zmarł na zawał serca.

Diego Armando Maradona nie żyje – poinformował oficjalnie Argentyński Związek Piłki Nożnej. Legendarny argentyński piłkarz, jeden z najlepszych w historii, mistrz świata z 1986 roku, zmarł w wieku 60 lat na zawał serca.


Diego Armando Maradona niedawno przeszedł operację usunięcia krwiaka mózgu. Lekarze byli dobrej myśli, zawodnik nadspodziewanie szybko wracał do zdrowia i nieco ponad tydzień później opuścił klinikę. Niestety we wtorek Argentyńczyk zmarł na zawał serca. Śmierć Maradony wstrząsnęła całym światem. Był bowiem nie tylko ikoną sportu, ale też kultury, zwłaszcza w Neapolu, gdzie kibice traktowali go niczym boga. Informacji o tym, że Maradona nie żyje, kibice mogli się spodziewać od dawna.

Argentyńczyk znany był z zamiłowania do alkoholu i narkotyków. Przechodził zawał serca. Mimo tego nie potrafił zwalczyć nałogu, choć publicznie wielokrotnie informował, że nie bierze już narkotyków. 

Diego Armando Maradona karierę rozpoczął w Argentinos Junior, gdzie grał przez pięć lat, potem przeniósł się do Boca Juniors, gdzie zauważyła go wielka FC Barcelona. Maradona nie chciał opuszczać Argentyny, ale klub nie mógł odrzucić tak atrakcyjnej jak na tamte czasy oferty – 8 milionów euro (wg transfermarkt). „Puszek” (tak nazywali go koledzy) w stolicy Katalonii zaliczył świetny start, ale potem – w 1983 roku – doznał fatalnej kontuzji. Po ataku Andoniego Goikoetxei doznał złamania kostki i musiał poddać się operacji. Miał kilkumiesięczną przerwę w grze. Jak podają niektóre źródła, wtedy Maradona miał zacząć brać narkotyki. Nie potrafił bowiem poradzić sobie kontuzją. Po sezonie 1983/1984 odszedł do Napoli, gdzie przeżywał najwspanialszy okres w swojej karierze.

Maradona został najdroższym piłkarzem świata, gdy Napoli zapłaciło za niego Barcelonie 13 milionów euro (transfermarkt). Klub z San Paolo z Argentyńczykiem w składzie sięgnął po jedyne w historii tytuły mistrza Włoch. Maradona traktowany był w Neapolu niczym Bóg, mimo że nie „prowadził się” najlepiej. Wszyscy wiedzieli, że noce spędzał w barach – i to nie tylko na piciu alkoholu. Narkotyki były nieodłącznym elementem jego życia. Miarka powoli się przebierała. Klubowi włodarze i sami zawodnicy zaczynali mieć dość jego zachowania. Doszło nawet do sytuacji – przedstawionej w dokumencie „Być jak Maradona” – w której zespół leciał na mecz wyjazdowy, a Maradona nie pojawił się na lotnisku. Koledzy z klubu pojechali po niego do domu. Niestety Maradona był tak naćpany, że nie było z nim kontaktu. Z klubu odszedł wreszcie w roku 1991 i przeniósł się do Sevilli, potem grał jeszcze w Newell’s Old Boys. Karierę zakończył w 1997 roku w Boca Juniors.

Maradona – mistrzostwo świata z Argentyną

Największym sukcesem w karierze Maradony było zdobycie mistrzostwa świata w 1986 roku w Meksyku. Jego pamiętny występ w meczu z Anglią przeszedł do historii futbolu. Zdobył w nim bramkę tzw. „ręką Boga”. Wpakował piłkę do siatki po zagraniu ręką, czego nie zauważył sędzia. Gol został uznany. W tym samym meczu przeprowadził jedną z najpiękniejszych akcji w historii mundialu, gdy strzelił gola po pięknym rajdzie i minięciu kilku rywali. Cztery lata później Argentyna z Maradoną w składzie dotarła do finału MŚ. W nim uległa jednak reprezentacji Niemiec. Kolejny mundial zakończył się dla Maradony dyskwalifikacją po tym, jak po wspomnianym już meczu z Nigerią, podczas badań antydopingowych wykryto w jego organizmie narkotyki.

Diego Armando Maradona

Maradona po zakończeniu kariery spróbował swoich sił jako trener. W 2008 roku został selekcjonerem reprezentacji Argentyny i poprowadził ją na mistrzostwach świata w 2010 roku. „Albicelestes” pod jego wodzą dotarli do ćwierćfinału, gdzie przegrali 0:4 z Niemcami. Po turnieju rozstał się z kadrą. Podczas MŚ 2018 głośno było o jego zachowaniu na trybunach. Podczas meczów Argentyny kamery wielokrotnie pokazywały Maradonę, po którym wyraźnie było widać, że jest pod wypływem narkotyków. Po mundialu został prezesem białoruskiego Dynama Brześć.

Maradona w 1984 roku wziął ślub ze swoją wieloletnią partnerką Claudią Villafane. Dzień ten był wielkim świętem w całej Argentynie. Dzieci Maradony – para doczekała się dwóch córek – Dalma Nerea urodziła się w kwietniu 1987 roku, Gianinna Dinorah w maju 1989 roku. Maradona i Villafane rozwiedli się w 2004 roku. W trakcie procesu rozwodowego na jaw wyszła wiadomość, że Maradona ma nieślubnego syna z Cristianą Sinagrą, który po ojcu otrzymał imię Diego. Początkowo piłkarz nie przyznawał się do ojcostwa. Pierwszy raz spotkał się z nim dopiero w 2003 roku.

Rodzina Maradony była z nim bardzo związana. Diego często dzwonił do Argentyny, w jednym z wywiadów pokazał nawet rachunek telefoniczny na blisko 15 tysięcy dolarów. Jego mama zmarła w wieku 81 lat w 2011 roku, ojciec cztery lata później w wieku 87 lat. W 2009 roku Maradona został dziadkiem, gdy dziecko urodziła jedna z jego córek.

Narkotyki i Maradona to temat, który ciągnął się za piłkarzem już od początku jego kariery. Gdy grał w Neapolu, opuszczał z tego powodu mecze. Klub wielokrotnie go krył, bo zawdzięczał mu największe sukcesy w swojej historii. „Dość” powiedział dopiero w 1991 roku. Od tamtego czasu kariera Maradony „leciała w dół”. Argentyńczyk chciał wrócić w wielkim stylu – na MŚ 1994, jednak i tam na jaw wyszły jego problemy z narkotykami. Maradona po meczu fazy grupowej z Nigerią nie przeszedł testów antydopingowych.

Udostępnij