Pianista, kompozytor, producent, Jan Smoczyński naszym gościem w RadioTop

Pianista, kompozytor, producent, Jan Smoczyński naszym gościem w RadioTop

Jan Smoczyński, polski pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator dźwięku, ur. 21 czerwca 1980 w Warszawie. Absolwent Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Przez rok był uczniem A. Jagodzińskiego w Studium Jazzu na Bednarskiej w Warszawie. W roku 2004 uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Niedzieli.


Jan Smoczyński od wielu lat, wraz ze swoim młodszym bratem skrzypkiem tworzy formację Mateusz Smoczyński Quintet, z którą nagrał płyty „Inspirations„, „Expressions” oraz „Berek” nominowaną do nagrody Fryderyk 2018 w kategorii Album roku Jazz. Razem zaprosili również Alexandra Zingera z którym nagrali pod szyldem New Trio płytę „Simultaneus Abstractions„, nominowaną do nagrody Fryderyki, oraz „Perpendicular Realities„, która zebrała bardzo pochlebne recenzje. Z zespołem tym, w którym Jan zasiada za organami Hammonda, zagrali szereg koncertów w Polsce oraz w Rosji.

Współzałożyciel chrześcijańskiego, wielbieniowego zespołu „owca” (płyta „chwały).

Jako producent muzyczny stworzył wraz z Magdą Grabowską Wacławek znaną jako Bovska, trzy albumy – „Kaktus” z tytułowym hitem, wykorzystanym również w czołówce serialu „Druga szansa”, „Pysk”nominowany do nagrody Fryderyki 2018 w kategorii Album Roku – Elektronika, oraz najnowszy, bardzo dobrze przyjęty  – „Kęsy”. Odpowiada również za przeboje zaśpiewane przez Kayah„Po co” oraz „Podatek od miłości”  w duecie z Grzegorzem Hyżym oraz świąteczny album „Gdy pada śnieg”.

Jan Smoczyński

Laureat nagrody Fryderyk 2017 za płytę Martyny Jakubowicz – „Prosta Piosenka” w kategorii Muzyka Źródeł.

Autor aranżacji i opracowań do entuzjastycznie przyjętych projektów „Głosy Gór” z Januszem Olejniczakiem, Jerzym Maksymiukiem, Zespołem Zakopower i Atom String Quartet, oraz projektu Inspired by Lutosławski z Grażyną Auguścik, Janusz Prusinowski Trio, Atom String Quartet, Wojciechem Pulcynem oraz Tomaszem “Harry” Waldowskim, nominowanego w kategorii muzyka źródeł –  Fryderyki 2015. Autor opracowań na płytę Artura Rojka – „Koncert w NOSPR” – gdzie również miał przyjemność poprowadzić katowicką orkiestrę podczas koncertu z rejestracją na ten album.

W sierpniu 2013 r. zagrał z Bobbym McFerrinem i Gilem Goldsteinem w ramach Solidarity of Art.

Na stałe, w charakterze kierownika muzycznego pracuje w zespołach: Urszula Dudziak Superband, Kayah Transoriental Orchestra oraz Bovska. Występuje też z autorskimi formacjami – PSM z współzałożycielem – Łukaszem Poprawskim oraz Michałem Miśkiewiczem, Trjan (wraz z Michałem Barańskim i Jankiem Młynarskim), we własnym Trio z Krzysztofem Pacanem na kontrabasie i Sebastianem Frankiewiczem na perkusji, Smoke & The Smokes (J. Smoczyński, Łukasz Poprawski, Konrad Zemler, Robert Kubiszyn).

Jest współzałożycielem grupy June, która w 2008 roku wydała swoją debiutancką płytę w wytwórni Kayax. Zespół został doceniony przez branżę muzyczną i nominowany do nagrody Fryderyk 2009 w kategorii „Nowa twarz fonografii”. W 2011 roku nagrali płytę “July Stars” – dwuczęściowy album. Pierwszy to autorskie kompozycje wykonane przez sam June drugi, to kooperacje z najwybitniejszymi postaciami współczesnej wokalistyki: Urszula Dudziak, Kayah, Katarzyna Nosowska, Aga Zaryan, Ania Dąbrowska, Andrzej Dąbrowski, Mika Urbaniak. Patrycja Gola, Marcelina. Grupa stworzyła trio producenckie i pracowała nad projektami muzycznymi dla innych Artystów.

Nagrywał dla wielu artystów: Kayah (Skała), Justyny Steczkowskiej (Daj mi chwilę), Moniki Brodki (Moje piosenki), Doroty Miśkiewicz (Caminho). Koncertował również z Anną Marią Jopek oraz uczestniczył w nagraniach płyty Artystki Jo & Co. (tu wspólne występy z Richardem Bona, Mino Cinelu i Dhaferem Youssefem. Zagrał na płycie „Jak tam jest” duetu Krajewski/Piaseczny a w 2012 roku został zaproszony do udziału w nagraniach ich płyty „Zimowe Piosenki”. Zagrał też na płycie Ani Wyszkoni „Życie jest w porządku”.

Brał również udział w nagraniach do filmów we współpracy z Michałem Lorencem oraz Marcinem Pospieszalskim. Miał przyjemność dzielić scenę z: Ewą Bem, Grażyną Auguścik,Lorą Szafran, Agą Zaryan, Tomaszem Szukalskim,Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Davidem Murrayem, Donem Blackmanem, Tomem Barneyem, Andrzejem Cudzichem, Jackiem Kochanem, Andrzejem Olejniczakiem, Quintetem Marka Bałaty, Quintecie oraz Quartecie J. Małka (płyty Gift oraz Spirit of the Time), Goranem Bregovicem.

Wraz z Tomaszem Krawczykiem wyprodukował i zaaranżował debiutancki album „Inny Smak” zespołu Bisquit. Gościnnie występuje na płycie „15 minut projekt” J. Młynarskiego oraz Michała Króla. Jest współautorem muzyki do wielokrotnie nagradzanego filmu „Moje miejsce” Leszka Dawida, również nagroda specjalna za muzykę na du 23eme festival tous courts w Aix-en-Provence.

Laureat pierwszego miejsca nagrody indywidualnej na międzynarodowym konkursie Jazz Juniors 2001II miejsce zespołowe na Festiwalu Standardów Jazzowych Siedlce 2000; I miejsce z Quintetem J Namysłowskiego na Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni.

W 2004 roku stworzył własne, profesjonalne studio nagraniowe oraz wydawnictwo płytoweTokarnia Music Production, w którym realizowane są nagrania artystów takich jak Maria Peszek, Kayah, Kasia Nosowska, Aga Zaryan, Dorota Miśkiewicz, zespół Bisquit, zespół June, Ania Szarmach, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, projekt Młynarski / Nahorny, Mika Urbaniak.

Jan Smoczyński o swojej bogatej działalności artystycznej opowiedział nam na antenie naszego radia w rozmowie z Marcinem Szczurskim, w niedzielnej audycji „Co autor miał na myśli? Historie pisane piosenkami”.

Udostępnij