Wielka Brytania chce przekazać Ukrainie broń artyleryjską

Wielka Brytania chce przekazać Ukrainie broń artyleryjską

Jak podkreślił brytyjski premier „chce on uzbroić Ukrainę do tego stopnia, by Rosja nie odważyła się jej więcej zaatakować”. O planach przekazania broni artyleryjskiej Boris Johnson mówił na pierwszym poświątecznym posiedzeniu Izby Gmin. O swoich planach premier informował wcześniej w rozmowie telefonicznej prezydenta USA Joe Bidena.


Podczas pierwszego po przerwie wielkanocnej posiedzenia Izby Gmin premier Wielkiej Brytanii poinformował posłów o swojej niedawnej wizycie w Kijowie i spotkaniu z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

 

– Zapewniłem go o niezłomnej determinacji Wielkiej Brytanii, podzielanej przez tę Izbę, aby wraz z naszymi sojusznikami dać jego dzielnym ludziom broń, której potrzebują, aby się bronić

– mówił Boris Johnson.

 

– Pilna potrzeba jest teraz jeszcze większa, ponieważ (prezydent Rosji Władimir – red.) Putin przegrupował swoje siły i rozpoczął nową ofensywę w Donbasie. Wiedzieliśmy, że to niebezpieczeństwo nadejdzie. To będzie konflikt artyleryjski, oni potrzebują wsparcia w postaci większej ilości artylerii, to jest to, co będziemy im dawać… oprócz wielu innych form wsparcia

– kontynuował, nie wyszczególniając jednak, jakie rodzaje broni jego rząd zamierza przekazać.

We wtorek dziennik „The Sun” ujawnił, że Wielka Brytania zamierza w najbliższych dniach przekazać Ukrainie wielozadaniowe pojazdy opancerzone Stormer wraz z zainstalowanymi na nich wyrzutniami pocisków Starstreak. Pojazdy Stormer do tej pory nie pojawiały się wśród deklaracji brytyjskiego rządu.

Johnson dodał, że jego celem jest „wzmocnienie i uzbrojenie Ukrainy do tego stopnia, że Rosja już nigdy nie odważy się na inwazję”. Taki cel Johnson zadeklarował już w zeszły wtorek w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Joe Bidenem.

Źródło: PAP

Udostępnij