Chaos w TVP. W budynku „nowy przewodniczący rady nadzorczej”. Nie działają kanał i portal TVP Info.

Chaos w TVP. W budynku „nowy przewodniczący rady nadzorczej”. Nie działają kanał i portal TVP Info.

W środę po godzinie 11 przestał nadawać kanał TVP Info. Nie działa też portal internetowy stacji. Telewizje regionalne również nie nadają swojej ramówki, zamiast tego jest antena TVP2. O godzinie 12 miały być transmitowane „Wiadomości” TVP, jednak tak się nie stało. Wcześniej w środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że szef tego resortu Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze tych spółek. Poseł PiS Sebastian Łukaszewicz opublikował nagranie z prawdopodobnym nowym przewodniczącym rady nadzorczej TVP.


Po godzinie 11 przestał działać kanał TVP Info, zamiast tego jest sygnał TVP1. Telewizja regionalna również nie nadaje, na tych kanałach możemy oglądać antenę TVP2. Nie działa też portal należący do kanału informacyjnego. Przy próbie wejścia na portal jesteśmy przekierowywani na stronę główną TVP albo jest komunikat o tym, ze strona jest niedostępna.

„Wyłączyli TVP Info: antenę i portal. Ludzie zjeżdżają do TVP przy ul. Woronicza 17” – napisał w serwisie X (dawniej Twitter) Samuel Pereira, szef TVP Info.

Nowy przewodniczący rady nadzorczej TVP

Poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zamieścił nagranie z siedziby TVP. „Tak wygląda przejęcie niezależnych mediów. Piotr Zemła przewodniczący rady nadzorczej – nominat Bartłomieja Sienkiewicza” – napisał. Widać na nim spotkanie z ekipą TVP oraz politykami PiS m.in. Markiem Suskim oraz Maciejem Małeckim. Pracownicy telewizji rządowej domagają się dokumentów i umocowania Piotra Zemły.

Jak słyszymy na nagraniu, Piotr Zemła przekazał, że jest „przewodniczącym rady nadzorczej telewizji publicznej”. Dopytywany o podstawę prawną, wskazał na „uchwałę zgromadzenia akcjonariuszy”. – Zadzwońcie państwo po policję, jeżeli uważacie, że jestem tu bezprawnie – dodał.

Komentarze polityków prawicy

Były premier Mateusz Morawiecki napisał o „bezprawnych działaniach”. „Bezprawne działania ministra kultury w odniesieniu do TVP, Polskiego Radia i PAP pokazują jak władza, która rzekomo dba o praworządność łamie ją na każdym kroku. A rządzą tylko tydzień… Nie poddamy się. Nie pozwolimy na budowę dyktatury w Polsce” – zadeklarował poseł PiS w mediach społecznościowych.

Zdaniem byłego rzecznika rządu i posła PiS Piotra Muellera zmian dokonano nielegalnie. „Nielegalne odwołanie władz mediów publicznych – telewizji, radia, Polskiej Agencji Prasowej. Zgodnie z przepisami decyzje w tej sprawie może podejmować wyłącznie Rada Mediów Narodowych. Minister nie ma podstaw do takiego działania! Do tego trzeba zmiany ustawy” – ocenił Mueller.

Minister kultury odwołał władze mediów publicznych i PAP

Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz „jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 procent akcji w spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze”.

Dotychczasowym prezesem zarządu Telewizji Polskiej był Mateusz Matyszkowicz. Tę funkcję pełnił od 5 września 2022 roku. Od 2018 roku prezesem zarządu Polskiej Agencji Prasowej był Wojciech Surmacz. Z kolei na czele Polskiego Rada od 2020 roku stała Agnieszka Kamińska.

„Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek” – czytamy w komunikacie ministerstwa kultury. Resort nie podał, kto zasiada w nowych radach nadzorczych i zarządach.

Udostępnij