Rishi Sunak będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii

Rishi Sunak będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii

Rishi Sunak będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii


Jedyną osobą, która oprócz Sunaka oficjalne ogłosiła swój start w wyborach, była przewodnicząca Izby Gmin Penny Mordaunt, ale na kilka minut przed ogłoszeniem wyników wycofała się z wyścigu.

Z kolei były premier Boris Johnson oświadczył w niedzielę wieczorem, że choć ma wystarczające poparcie, to jednak nie będzie się ubiegał o przywództwo, bo nie jest to właściwy czas na jego powrót.

42-letni Sunak zastąpi na czele Partii Konserwatywnej oraz rządu Liz Truss, która w miniony czwartek ogłosiła swoją rezygnację. Sunak obejmie urząd premiera po tym, jak zostanie przyjęty przez króla Karola III, który formalnie powierzy mu misję sformowania rządu. Audiencja najprawdopodobniej odbędzie się we wtorek.

Sunak zostanie najmłodszym premierem w historii Wielkiej Brytanii i przed nim „wyjątkowo trudne zadanie”. 

 

„Wielka Brytania to wspaniały kraj, ale stoimy w obliczu głębokiego kryzysu gospodarczego. Dlatego zamierzam zostać liderem Partii Konserwatywnej i waszym nowym premierem”

– napisał w niedzielę na Twitterze Rishi Sunak

Rishi Sunak – pochodzenie

Rishi Sunak przyszedł na świat w 1980 roku w angielskim Southampton. Jego ojciec był lekarzem, a matka prowadziła własną aptekę. Oboje byli z pochodzenia Hindusami, jednak urodzili się w Afryce, w krajach, które były wówczas brytyjskimi koloniami – ojciec – w Kenii, matka – w Tanganice, czyli w dzisiejszej Tanzanii.

 

Przyszły premier Wielkiej Brytanii w młodości uczył się w prestiżowej prywatnej szkole Winchester College, a latem pracował jako kelner w lokalnej indyjskiej restauracji. 

 

– Jako wyznawca hinduizmu co tydzień chodziłem do świątyni

– podkreślał w rozmowie z BBC w 2019 roku. Ale zaraz dodał:

– Ale w sobotę pojawiałem się również na meczach „Świętych” (klubu piłkarskiego Southampton FC – red.)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Rishi Sunak (@rishisunakmp)

42-letni obecnie polityk uzyskał dyplomy uczelni uważanych za jedne z najlepszych na świecie. Najpierw studiował filozofię, politologię i ekonomię w Oksfordzie, a na studia magisterskie przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, a konkretnie na Stanford University. Tam poznał swoją przyszłą żonę, Akshatę Murthy, córkę indyjskiego miliardera i potentata branży IT.

Po studiach, w latach 2001-2004, nowy premier Wielkiej Brytanii pracował jako analityk w banku inwestycyjnym Goldman Sachs. Później był m.in. dyrektorem w należącej do jego teścia firmie inwestycyjnej Catamaran Ventures.

Rishi Sunak – polityka

Kariera polityczna Sunaka rozpoczęła się w 2015 roku, gdy został członkiem Izby Gmin. Był zwolennikiem brexitu. W 2017 i 2019 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W lutym 2020 roku premier Boris Johnson mianował go kanclerzem skarbu, czyli brytyjskim odpowiednikiem polskiego ministra finansów. Kilka miesięcy później Sunak zainicjował akcję „Eat Out to Help Out” (z ang. – „Zjedz na mieście, żeby pomóc” – red.), której celem było zachęcenie ludzi do powrotu do restauracji po pierwszej fali COVID-19 i wsparcie lokalnych biznesów. Kampania cieszyła się dużą popularnością, ale budziła też duże kontrowersje. Niektórzy lekarze twierdzili wręcz, że przyczyniła się do ponownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

Sunak pełnił funkcję kanclerza ponad dwa lata, zrezygnował z niej 5 lipca bieżącego roku, sprzeciwiając się polityce Johnsona. Po swojej rezygnacji wyjaśnił, że jego podejście do gospodarki było „fundamentalnie inne” niż podejście byłego już szefa rządu. Kilka dni później sam Johnson złożył dymisję, a Sunak ogłosił swój start w wyborach na przewodniczącego Partii Konserwatywnej. Dotarł w nich do ostatniej rundy, gdzie przegrał z Liz Truss. Jego rywalka na stanowisku wytrwała zaledwie 44 dni, przez co zapisała się w historii jako najkrócej urzędujący premier w historii Wielkiej Brytanii.

Najbogatszy premier Wielkiej Brytanii

W tym roku „Sunday Times” umieścił Sunaka oraz jego żonę na 222. miejscu rankingu najbogatszych Brytyjczyków. Ich wspólny majątek oszacowano na około 730 milionów funtów, to zdecydowanie więcej niż majątki poprzednich brytyjskich premierów. Pół roku temu BBC określało 42-letniego polityka jako jednego z najbogatszych członków parlamentu. Wiosną, podczas wywiadu dla telewizji Sky News, Sunak został zapytany wprost, czy nie jest zbyt zamożny, by zostać premierem. Przypomniał wtedy, że już jako kanclerz skarbu wspierał potrzebujących.

 

– Jedną z ostatnich rzeczy, jaką zrobiłem (na tym stanowisku – red.), było ogłoszenie znaczącej pomocy finansowej w opłaceniu zimowych rachunków za ogrzewanie dla najuboższych. Powinniśmy skupiać nasze wsparcie przede wszystkim na tych, którzy najbardziej go potrzebują

mówił Sunak.

Rishi Sunak – żona i dzieci

Sunak jest mężem Murthy – która pełni funkcję dyrektora w jednej z firm ojca, a w przeszłości prowadziła swoją własną markę modową. Wiosną tego roku wzbudziły kontrowersje jej zyski od udziałów w firmie ojca, posiada ona według BBC 0,9 proc. udziałów. W kwietniu wyszło na jaw, że Murthy ma status zagranicznego rezydenta podatkowego, który dzięki opłacie wynoszącej 30 tysięcy funtów rocznie pozwala nie płacić podatków od dochodów uzyskiwanych za granicą. Ostatecznie Murtha zadeklarowała, że podatki od nich będzie płacić na Wyspach.

Przyszły premier wraz z żoną mają dwie córki: 11-letnią Krishnę i 9-letnią Anoushkę.

Rishi Sunak z żoną i królem Karolem III
Rishi Sunak z żoną i królem Karolem III

42-letni Rishi Sunak będzie najmłodszym w momencie wstępowania na stanowisko premierem Wielkiej Brytanii od niemal 240 lat. Palma pierwszeństwa w tej kategorii należy do Williama Pitta Młodszego, który w 1783 roku, gdy obejmował ten urząd, miał zaledwie 24 lata.

Udostępnij