Nie żyje królowa Elżbieta II

Nie żyje królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II nie żyje – poinformował Pałac Buckingham. Monarchini miała 96 lat. Karol, najstarszy syn monarchini, został po jej śmierci nowym królem Wielkiej Brytanii.


Królowa przebywała w rezydencji na zamku Balmoral w Szkocji. O jej śmierci poinformowała rodzina królewska.

Pierwszą osobą w kolejce do brytyjskiego tronu jest książę Karol, drugie miejsce w linii dziedziczenia zajmuje jego syn, książę William. Oficjalna lista sukcesji brytyjskiego tronu ogłaszana jest przez Pałac Buckingham zawsze, kiedy któryś z członków rodziny królewskiej rodzi się lub umiera.

W ciągu dnia do zamku w Szkocji przyjechali przedstawiciele rodziny królewskiej: następca tronu książę Karol wraz z żoną Kamilą, a także córka królowej Anna, książę Andrzej, książę Edward, a także wnuk książę William. Do Szkocji przyjadą również książę Harry choć, jak podaje agencja PA i BBC, bez żony – Meghan Markle. Monarchini miała czwórkę dzieci, ośmioro wnucząt oraz dwunastu prawnuków. W Windsorze pozostała księżna Kate z trójką dzieci.

Przed zamkiem w Szkocji oraz przez Pałacem Buckingham przez cały dzień gromadzą się dziesiątki sympatyków królowej.

Informacje o gorszym stanie zdrowia Elżbiety II pojawiły się już w środę. Zgodnie z radą lekarzy królowa przełożyła zaplanowane na wieczór wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady.

Ostatni raz królowa wystąpiła publicznie 6 września. Opublikowano zdjęcie z zamku Balmoral, na którym widać ją, gdy ściska dłoń nowo mianowanej premier Liz Truss.

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii. W czerwcu obchodziła swój Platynowy Jubileusz związany z 70. rocznicą objęcia tronu. Od jesieni zeszłego coraz częściej miała problemy ze zdrowiem, które zmuszają ją do ograniczenia aktywności publicznej. Miała nawracające problemy z poruszaniem się, chodziła o lasce.

Elżbieta Aleksandra Maria Windsor urodziła się na Burton Street 17 w Mayfair w Londynie 21 kwietnia 1926 roku. Jej ojcem był książę Yorku Albert, późniejszy król Jerzy VI. W momencie narodzin zajmowała trzecie miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, po swoim stryju, księciu Walii, i ojcu.

306138557 615676306781096 2630259321917731141 n 1
Udostępnij