Paweł Lipski czyli NOWATOR, nasz  Gość Specjalny w „Co autor miał na myśli. Historie pisane piosenkami”.

Paweł Lipski czyli NOWATOR, nasz Gość Specjalny w „Co autor miał na myśli. Historie pisane piosenkami”.

Nowator, właściwie Paweł Lipski – ur. 3 maja 1985 w Opocznie, znany również jako Nowi i NWTR, polski raper, wokalista i autor tekstów, a także muzyk i kompozytor. Absolwent szkoły muzycznej I stopnia w klasie fortepianu.


Paweł Lipski jako Nowator, działalność artystyczną podjął pod koniec lat 90. Jako piętnastolatek wydał swój pierwszy nielegal pt. TeOeR (Teoria Opoczyńskiego Rymowania). W 2001 roku  wystąpił w głośnej produkcji Sylwestra Latkowskiego „Blokersi”, a w 2004  wystąpił w utworze „Nie ograniczaj mnie”, który znalazł się na albumie producenckim Ośki pt. Przez $ jak…. W 2005 roku  nagrał debiutancki album solowy „Alfabetyczny Spis”, który ukazał się jesienią 2005 roku nakładem wytwórni Camey Studio. Pewną popularność w kraju zyskał pochodzący z płyty utwór „Przez chwilę”, który dotarł do 1. miejsca Listy Przebojów Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Do piosenki został zrealizowany również teledysk.

W międzyczasie Nowator gościł na albumie producenckim Camey Squad pt. Rytm ulicy. Raper wystąpił w utworze „Powiedz jak to jest” m.in. u boku takich wykonawców jak Ten Typ Mes, Pih, Borixon i Mleko. Zwrotki Nowatora znalazły się także na debiucie Lerka pt. „Bo bez Ciebie” i trzeciej płycie składu Płomień 81 – „Historie z sąsiedztwa”. W 2007 roku raper wraz z Feniksem, członkiem składu TeOeR zrealizował mixtape pt. Dozwolone od lat 18. Wcześniej gościł na trzeciej płycie zespołu Jeden Osiem L zatytułowanej „Nowy folder„(2007). W marcu 2008 ukazał się nielegal Pawła Lipskiego pt. Panie i ponownie. Natomiast w czerwcu ukazała się zarejestrowana z Chiwasem płyta „Welcome To Poland”. Na albumie wydanym przez My Music znalazły się utwory wyprodukowane przez Tabba, Donatana, RX-a i FulSa. Z kolei wśród gości znaleźli się Owal/Emcedwa i Syn Prezydenta. W ramach promocji został zrealizowany również teledysk do utworu „Za granicami kraju”.

Współpracował  m.in. z takimi wykonawcami jak: Onar, Pezet, Borixon, Lerek, Chiwas, Jeden Osiem L, Ten Typ Mes, Pih oraz Mezo.

O swoich początkach, karierze, realizacji muzycznej, planach i wydawnictwach oraz o sobie samym w rozmowie z Marcinem Szczurskim opowiada Paweł Lipski czyli NOWATOR.  

Udostępnij