Naszym gościem Mateusz Ziółko. Polski piosenkarz, pianista, autor piosenek.

Naszym gościem Mateusz Ziółko. Polski piosenkarz, pianista, autor piosenek.

Naszym gościem Mateusz Ziółko, polski piosenkarz popowy, pianista i autor piosenek, ur. 20 czerwca 1986 w Zubrzycy Dolnej .


Mateusz Ziółko był członkiem składu koncertowych projektów muzycznych, takich jak np. Michael Jackson Symfonicznie, Freddie Mercury Symfonicznie czy Queen Story. Występował jako support przed organizowanymi w Polsce koncertami zagranicznych artystów, takich jak m.in. Amy Macdonald, Coolio czy John Miles.

W dzieciństwie uczył się gry na pianinie. Uczęszczał na zajęcia fortepianu do profesora związanego z Papieską Akademią Teologiczną.

W wieku piętnastu lat założył swój pierwszy zespół muzyczny „De Vils”, w którym m.in. grał na fortepianie i śpiewał. Początkowo tworzyli muzykę do tekstów autorstwa jego matki. W 2012 uczestniczyli w przesłuchaniach do czwartej edycji programu telewizji Polsat „Must Be the Music. Tylko muzyka” i dotarli do etapu półfinałowego.

W 2008 wziął udział w przesłuchaniach do pierwszej edycji programu TVN „Mam talent!„. Przeszedł etap przed jurorami i zakwalifikował się do listy półfinalistów. Dotarł do finału, w którym zajął czwarte miejsce. Następnie zaczął gościnnie występować w charakterze solisty w programie TVP1 „Jaka to melodia?„.

W styczniu 2013 wydał debiutancki singiel, „Tak wiele”. Jesienią wystąpił w eliminacjach do trzeciej edycji programu TVP2 „The Voice of Poland„. Na etapie tzw. „przesłuchań w ciemno” wykonał utwór Percy’ego Sledge „When a Man Loves a Woman” i trafił do drużyny Marka Piekarczyka. Podczas „bitew” dołączył do składu Marii Sadowskiej i został przez nią wybrany do występów w odcinkach na żywo. 30 listopada, decyzją telewidzów, zwyciężył w finale konkursu, a w nagrodę podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną. W czerwcu 2014 za interpretację piosenki Czesława Niemena „Wspomnienie” zdobył pierwsze miejsce w konkursie „SuperDebiuty” w ramach 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

19 czerwca 2015 wystąpił u boku Andrei Bocelliego na jego koncercie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. W październiku wydał singiel „7 rzeczy”, który nagrał wspólnie z raperem Liberem. 26 maja 2017 wydał debiutancki album studyjny, zatytułowany Na nowo, który w dniu premiery uzyskał status złotej płyty. Płytę promował singlami: „W płomieniach”, „Szkło” i „Bezdroża”, który nagrał w duecie z Sylwią Grzeszczak.

W 2018 brał udział w dziesiątej edycji programu rozrywkowego Polsatu „Twoja twarz brzmi znajomo„. Wygrał czwarty, szósty i siódmy odcinek programu, wcielając się w Zbigniewa Wodeckiego, Grzegorza Markowskiego i Klausa Meine, a także zwyciężył w finale, imitując Arethę Franklin, dzięki czemu otrzymał czek w wysokości 100 tys. zł, który przekazał Towarzystwu Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum. Ponadto jego występ w roli Zbigniewa Wodeckiego został obejrzany ponad 10 mln razy w serwisie YouTube.

Na początku 2020 roku ukazuje się jego kolejny utwór „Obiecaj Mi”, którego współkompozytorem jest Krzysztof Zalewski. Mateusz pracuje nad najnowszym krążkiem, a kolejną zapowiedzią muzyczną tego wydarzenia będzie najnowszy singiel „SOS”, który swoją premierę miał 19 sierpnia 2020 roku. Mateusz Ziółko zaprezentuje go na żywo podczas koncertu premier tegorocznego 57. Krajowego Konkursu Piosenki Polskiej w Opolu w niedzielę 6 września.

Z Mateuszem Ziółko rozmawiały: Agnieszka Staszak i Dorota Witkowska-Dziuma.

Udostępnij