Basia Gąsienica Giewont naszym gościem w „Spotkaniu z Gwiazdami”.

Basia Gąsienica Giewont naszym gościem w „Spotkaniu z Gwiazdami”.

Basia Gąsienica Giewont,  urodzona 18 listopada 1991 w Zakopanem, znana również muzycznie jako Bashka. Polska wokalistka, aktorka teatralna i musicalowa. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureatka m.in. nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Edith Piaf).


Basia Gąsienica Giewont współpracowała z Adamem Sztabą przy albumie „Moje pocieszenie” Andrzeja Brandstattera, nagrała duet z Grzegorzem Turnauem do albumu „Fabryka klamek”, śpiewała też na płycie „Krajobraz Rzeczy Pięknych” Andrzeja Zaryckiego. Pracowała z Andrzejem Poniedzielskim przy projekcie muzycznym „Wywar z przywar”. Występowała jako gość specjalny czeskiego zespołu Čechomor podczas koncertów w Czechach i Słowacji. Wzięła udział w projekcie „Freddie Mercury rock-operowo”.

Występowała w roli Jasia w operze Engelberta Humperdincka „Jaś i Małgosia”. W musicalu „Legalna Blondynka”  w reż. Janusza Józefowicza, występowała jako Serena lub Enid. W warszawskim Teatrze Rampa była Królową w „Rapsodii z Demonem”, a w spektaklu dla dzieci Wanna Archimedesa grała rolę Prymuski. Jako Emilia Wojtyła wystąpiła w musicalu o Janie Pawle II pt. Karol. W latach 2017–2019 wcielała się w postać Alice w musicalu „Piloci” na deskach Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Od 2020 występuje w tym teatrze jako Aida w musicalu o tym samym tytule.

W 2013 wzięła udział w trzeciej edycji programu „The Voice of Poland”. Trafiła do drużyny Marii Sadowskiej, ostatecznie dotarła do etapu „bitew”. W styczniu 2020 wzięła udział w programie „Szansa na sukces. Eurowizja 2020”, wyłaniającym reprezentanta Polski w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Za wykonanie piosenki zespołu The Beatles „Love Me DO” otrzymała wyróżnienie.

Basia Gąsienica Giewont
Basia Gąsienica Giewont

W przyszłym roku ukaże się oficjalnie w sprzedaży album Basi, „Basia Gąsienica Giewont Śpiewa Piosenki Andrzeja Zaryckiego” , projekt zrealizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. Znajdziemy na nim świetnie wyśpiewane przez Basie 5 piosenek, a w nagraniach towarzyszą jej muzycy: fortepian Piotr Wyleżoł, kontrabas Adam „Szabas” Kowalewski, perkusja Krzysztof Dziedzic, gitara Andrzej Gondek. Słowa: Dariusz Bazaczek, Jan Nowicki, Józef Baran, Monika Partyk.

Basia Gąsienica Giewont, piękna, młoda, wesoła, wszechstronnie uzdolniona 29-latka. Karierę artystyczną wywróżył jej Grzegorz Turnau, gdy miała zaledwie   3 latka. Artystka to również czynny kryminolog. Kochająca scenę, zwierzęta, kryminalne historie i podróże.  Nieco niecierpliwa, ale szczera. Jak sama mówi, jest kręcono-włosą „wariatką” z ogromnymi pokładami energii.

Z Basią Gąsienicą Giewont rozmawiali: Tomek Węcławski i Agnieszka Staszak.

Udostępnij