Lider grupy Formacja Nieżywych Schabuff, Aleksander Klepacz, gościem w RadioTop

Lider grupy Formacja Nieżywych Schabuff, Aleksander Klepacz, gościem w RadioTop

Naszym gościem jest polski wokalista, autor tekstów i piosenek, lider grupy Formacja Nieżywych Schabuff, Aleksander Klepacz.


Aleksander Klepacz urodził się w Częstochowie 16 czerwca 1966 roku, jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego również w Częstochowie. Początki z zespołem to lata szkolne, granie w garażu, piwnicy, strychu, na luzie , dla zabawy. Grupa początkowo działała pod nazwą Formacya Nieżywych Schabuf z Jackiem Pałuchą jako liderem, wokalistą i autorem tekstów. a Olek wykonywał partie klawiszowe. Zespół wykonywał trudną do zaszufladkowania awangardową muzykę kabaretowo-popową. W 1985 roku Formacja wystąpiła na festiwalu w Jarocinie.

Największy rozgłos wraz z zespołem zdobył w 1988 kiedy grał na klawiszach a w skład zespołu wchodzili: Jacek Pałucha (śpiew), Rafał Łuszczyk (bas), Wojciech Wierus (gitara), Jacek Otręba (klawisze) oraz Robert Bielecki (perkusja). Wtedy to w Studiu Programu Trzeciego został nagrany ich pierwszy album „Wiązanka melodii młodzieżowych”. Od momentu wydania płyty grupa zaczęła ogólnopolską karierę. Pochodzący z niej przebój „Klub wesołego szampana” (z refrenem „Chciałabym, chciała”) do słów Wojciecha Płocharskiego, wykonany razem z aktorką Małgorzatą Pieńkowską, przez trzy tygodnie znajdował się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu III. Również piosenki „Kibel”, „Swobodny Dżordż” i „Centrum Wynalazków” zajmowały wysokie lokaty na listach.

Po odejściu z zespołu Jacka Pałchy, Olek Klepacz zostaje wokalistą Formacjioraz autorem większości tekstów zespołu.

Aleksander Klepacz

Mieszka w Częstochowie gdzie wspólnie z żoną Iwoną, prowadzą  „Artystyczne Przedszkole Olka Klepacza”. To duże przedsięwzięcie – prawie 80 dzieci, 160 rodziców, plus dziadkowie. Bardzo dobrze wiemy, jakim wyzwaniem jest prowadzić to przedsięwzięcie na poziomie, który by satysfakcjonował dzieci, nas i naszych rodziców. To nie kolejny „warzywniak-przechowalnia”, to miejsce, gdzie dzieci mogą być dziećmi z całą cudowną naiwnością, a edukacja jest pasją tworzenia…i zabawą!

 

„Marzy mi się żeby nasze dzieci w dorosłym życiu pozostały czyste kulturowo i nie miały dziwnych uwarunkowań w tej kwestii.”

− mówi Olek

W przesympatycznej rozmowie, o sobie, rodzinie, biznesie i twórczości opowiada nam Olek Klepacz. Z artystą rozmawia Marcin Szczurski.

Udostępnij