Dzisiaj „Krwawy Księżyc” i całkowite zaćmienie Księżyca

Dzisiaj „Krwawy Księżyc” i całkowite zaćmienie Księżyca

26 maja szansa na niesamowite obserwacje nieba. Już dzisiaj ukaże się SUPERKSIĘŻYC, który określany jest jako „krwawy Księżyc”. Gdzie, kiedy i jak obserwować całkowite zaćmienie Księżyca? To będzie niezwykła noc!


Już dzisiaj na niebie będzie widoczny Superksiężyc, czyli tzw. „krwawy Księżyc”. Właśnie 26 kwietnia Księżyc znajdzie się najbliższej Ziemi i jednocześnie będzie w pełni. To dlatego będzie się wydawał imponująco wielki i jasny. Jak podaje NASA, rozmiar Księżyca może wydawać się nawet 14% większy i nawet 30% jaśniejszy.

Kiedy SUPERKSIĘŻYC?

Superksiężyc będzie widoczny w 26 maja wieczorem i w nocy. Księżyc wzejdzie o 19:59, a zajdzie przed 4:00 rano. To będzie OSTATNI SUPERKSIĘŻYC w 2021 roku.

Wiosenne pełnie mają swoje nazwy, związane z kalendarzem księżycowym, przyrodą, rolnictwem i innymi. Majowa pełnia nazywana jest między innymi pełnią kwiatową, pełnią sadzenia kukurydzy na Zachodzie, a w kulturach anglosaskich – mleczną.

Całkowite zaćmienie Księżyca

Całkowite zaćmienie Księżyca nastąpi niestety, gdy będzie południe. To kiepski moment na takie obserwacje, zresztą Księżyca i tak nie będzie wtedy widać na europejskim niebie. Pozostaje nam internet i przekaz na żywo na YouTube. Zaćmienie superksiężyca zacznie się o 10:49 czasu brytyjskiego. Całkowite zaćmienie będzie trwało od 12:14 do 12:30. O 13:55 Księżyc wyjdzie z półcienia Ziemi. Ziemia osłoni Księżyc od światła słonecznego na niecałe 16 minut.

 

Gdy Księżyc będzie znajdował się w cieniu Ziemi, zrobi się czerwony. Odpowiadają za to te same zjawiska fizyczne, co za niebieskie niebo w ciągu dnia i czerwone zachody słońca. Atmosfera Ziemi załamuje i przez to odfiltruje fale elektromagnetyczne o wyższych częstotliwościach, które nasze zmysły interpretują jako fioletowe i niebieskie. Te dłuższe, które widzimy jako odcienie czerwieni, będą zaś zaginane w kierunku Księżyca. W efekcie na naszego satelitę nie pada białe (złożone ze wszystkich barw), ale bliższe czerwonemu światło

wyjaśniamy

Udostępnij