Mizeria to świetny dodatek do obiadu. Kojarzy nam się z wiosną. Pysznymi świeżymi ogórkami z dodatkiem śmietany i koperku.
Mizeria idealnie pasuje do kotletów mielonych, schabowych, a także pieczonego mięsa. Również będzie pysznym dodatkiem do mięs przyrządzonych na grillu. Może jednak się nie udać.
Gdy wyczujemy, że jest gorzka w smaku, to zapewne wina jednego błędu. Dziś podpowiemy wam, co zrobić, aby go nie popełniać. Dzięki temu zawsze wyjdzie nam idealnie.
Dlaczego ogórki robią się gorzkie?
Kukurbitacyna to związek chemiczny należący do grupy triterpenoidów, występujący naturalnie w roślinach z rodziny dyniowatych, do których należą ogórki. Jej cechą charakterystyczną jest gorzki smak. Jest ona produkowana w korzeniach, a następnie transportowana do innych części rośliny przez łodygi. Dlatego w przypadku owocu, czyli samego ogórka, najwięcej będzie jej od strony łodyżki. Ogórek jest tam zwykle ciemniejszy.
Jeśli więc zaczniemy obieranie ogórka od tej strony, rozprowadzimy ją po całości. Zaleca się więc odcięcie samej ciemnej końcówki od strony łodyżki, a następnie obranie ogórka począwszy od jaśniejszej strony.
Przepis na mizerię
Skoro wiemy już, jak obierać ogórki do mizerii, aby ustrzec się gorzkiego smaku, czas więc przygotować tradycyjną babciną mizerię do obiadu.
Składniki na mizerię
- 2 ogórki
- 1 łyżka soku z cytryny lub octu
- 125 ml kwaśnej śmietany
- sól
- pieprz
- szczypta cukru
- mały pęczek koperku
Przygotowanie
- Ogórki umyj, a następnie odetnij ciemniejszą końcówkę.
- Obierz je ze skórki, a następnie na tarce zetrzyj w plasterki.
- Przełóż do miski i obsyp solą, a następnie odstaw na kwadrans.
- Zlej wodę, która zbierze się w misce. Dodaj sok z cytryny lub ocet.
- Dopraw solą i pieprzem oraz szczyptą cukru.
- Dodaj posiekany koperek, a następnie śmietanę.
- Mizerie dobrze wymieszaj. Odstaw do lodówki do schłodzenia przed podaniem.