Zmiana czasu 2021 z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu 2021 z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to już ostatni raz? Przed nami zmiana czasu z letniego na zimowy. Wielu z nas pamięta, że dojdzie do niej w październiku, ale czy to już w ten weekend?


Jesień to czas, który kojarzy nam się z różnymi rzeczami. Jedną z nich jest z pewnością zmiana czasu, kiedy przechodzimy z czasu letniego na czas zimowy. W naszym kraju kwestię tę reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Mimo że od lat toczy się dyskusja na temat sensu utrzymywania zmiany czasu to przed nami kolejne przejście z czasu letniego na zimowy.  

Kiedy przestawiamy zegarki? To pytanie w październiku zadaje sobie wielu z nas, bowiem pamiętamy, że właśnie w tym miesiącu do niej do chodzi, to nie zawsze wiemy, w który weekend. W tym tekście rozwiejemy wszystkie wasze wątpliwości. 

Przypomnijmy, że czas zmieniamy dwa razy do roku. Teraz zbliżamy się do przejścia z czasu letniego na zimowy:

  • Czas zimowy, to czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
  • Czas letni, to czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.

Jeśli ktoś bał się, że zmiana czasu nastąpi w najbliższy weekend, to uspokajamy. Ten moment nadejdzie dopiero za kilka tygodni. Jesienna zmiana czasu nastąpi w ostatni weekend października. W tym orku będzie to również koniec miesiąca, czyli noc z 30 na 31 października 2021 roku. Właśnie wtedy trzeba będzie przesunąć wskazówki zegarków lub zmienić czas w urządzeniach elektronicznych, jeśli same tego nie zrobią. Przyjęło się, że należy to zrobić z godziny 3 na 2 w nocy. 

Oczywiście można to również zrobić wieczorem przed położeniem się spać lub rano, po obudzeniu się. Dzięki zmianie czasu będziemy spali o godzinę dłużej. Niestety, godzinę szybciej będzie robiło się ciemno.

Zmiana czasu ostatni raz?

Od kilku lat toczy się dyskusja czy zlikwidować zmiany czasu? W poszczególnych krajach Unii Europejskiej odbyły się nawet głosowania, w których mieszkańcy wyrażali swoją opinię na ten temat. Polacy, jak i większość społeczeństw europejskich, byli za likwidacją. Niewiele jednak z tym się działo. Tymczasem posłowie PSL złożyli w Sejmie projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie czasu letniego środkowoeuropejskiego jako czasu urzędowego w Polsce.

Udostępnij