Wielka Brytania. Zatrzymano samolot, który prawdopodobnie należy do rosyjskiego oligarchy

Wielka Brytania. Zatrzymano samolot, który prawdopodobnie należy do rosyjskiego oligarchy

W Wielkiej Brytanii zatrzymany do wyjaśnienia został już pierwszy samolot, który – jak się podejrzewa – jest rosyjską własnością i wbrew sankcjom naruszył brytyjską przestrzeń powietrzną – ujawnił w środę minister transportu Grant Shapps.


We wtorek wieczorem Shapps poinformował, że istniejący już od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zakaz korzystania przez rosyjskie samoloty z brytyjskiej przestrzeni powietrznej i lotnisk zostaje wzmocniony i od teraz wprowadzanie rosyjskich bądź należących do Rosjan samolotów w brytyjską przestrzeń powietrzną jest przestępstwem. To pozwala m.in. na zatrzymywanie ich przez władze lotnisk.

 

„Wczoraj wieczorem podpisałem rozporządzenie, które likwiduje niektóre luki prawne związane z próbami ustalenia własności niektórych z tych samolotów. Obecnie na lotnisku w Farnborough znajduje się jeden taki samolot, który został skonfiskowany na czas prowadzenia dalszych dochodzeń w najbliższych dniach i bardzo ważne jest, abyśmy mieli odpowiednie przepisy, które to umożliwią”

– powiedział Shapps w stacji BBC News.

275381582 528879701931312 5950889259311099883 n

Jak podała BBC News, chodzi o prywatny samolot zarejestrowany w Luksemburgu, który – jak się podejrzewa – należy do jednego z rosyjskich oligarchów.

Źródło: PAP

Udostępnij