Wielka Brytania: ośmiu kandydatów wystartuje w wyborach na lidera konserwatystów

Wielka Brytania: ośmiu kandydatów wystartuje w wyborach na lidera konserwatystów

Ośmiu pretendentów do objęcia przywództwa w Partii Konserwatywnej uzyskało wymagane poparcie przynajmniej 20 posłów i w środę weźmie udział w pierwszej turze wyborów — ogłosiły we wtorek władze ugrupowania. Nowy lider automatycznie przejmie urząd premiera Wielkiej Brytanii.


Te osiem osób to: Kemi Badenoch, wiceminister w resorcie wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych; Suella Braverman, prokurator generalna Anglii i Walii; Jeremy Hunt, szef komisji zdrowia w Izbie Gmin; Penny Mordaunt, wiceminister handlu międzynarodowego; Rishi Sunak, który do 5 lipca był ministrem finansów; szefowa dyplomacji Liz Truss; Tom Tugendhat, szef komisji spraw zagranicznych oraz Nadhim Zahawi, który zastąpił Sunaka w roli ministra finansów.

Przed upływem terminu na uzyskanie wymaganego poparcia z wyścigu wycofali się minister transportu Grant Shapps; Sajid Javid, który do 5 lipca pełnił funkcję ministra zdrowia oraz nieznany szerzej poseł Rehman Chishti. Natomiast minister spraw wewnętrznych Priti Patel ogłosiła, że jednak nie będzie się ubiegać o przywództwo.

W środę wczesnym popołudniem odbędzie się pierwsze głosowanie wśród posłów Partii Konserwatywnej. Po nim z wyścigu odpadną kandydaci, którzy dostaną mniej niż 30 głosów lub — jeśli wszyscy przekroczą ten próg — osoba z najmniejszym poparciem. Drugie głosowanie odbędzie się w czwartek, a trzecie — w poniedziałek. Posłowie będą głosować w kolejnych rundach aż do wyłonienia finałowej dwójki, co ma nastąpić najpóźniej do 21 lipca. Spośród nich zwycięzcę wskażą wszyscy członkowie ugrupowania w głosowaniu pocztowym. Nazwisko nowego lidera ma zostać ogłoszone 5 września. Tego samego dnia urząd premiera przestanie pełnić Boris Johnson.

Po fali rezygnacji ze stanowisk rządowych Johnson ogłosił 5 lipca, że ustąpi ze stanowiska lidera konserwatystów oraz premiera, ale będzie pełnił obowiązki do czasu wyłonienia następcy.

Udostępnij