Utracono kontakt z ważnymi systemami w Czarnobylu. Zakładnikom może grozić niebezpieczeństwo

Utracono kontakt z ważnymi systemami w Czarnobylu. Zakładnikom może grozić niebezpieczeństwo

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej donosi o utracie podglądu do danych z odczytów systemów monitorujących poziom promieniowania odpadów radioaktywnych. Od kilkunastu dni, była elektrownia jądrowa w Czarnobylu jest pod kontrolą Rosjan, którzy nie przekazują informacji na temat stanu obiektu. Rosyjskie siły przetrzymują także w strefie wykluczenia ponad 300 zakładników, którym może grozić niebezpieczeństwo… 


Na obszarze czarnobylskiej elektrowni atomowej znajdują się wyłączone reaktory i liczne składowiska odpadów promieniotwórczych. MAEA informuje, że jest w stanie komunikować się z osobami w obiekcie, tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oświadczyła, iż…

 

[…] agencja bada stan systemów monitorowania zabezpieczeń w innych lokalizacjach w Ukrainie i wkrótce przekaże dalsze informacje.

 

24 lutego ukraiński Urząd Dozoru Jądrowego poinformował, iż o godz. 17:00 wszystkie obiekty wchodzące w skład czarnobylskiej elektrowni jądrowej, zostały przejęte przez Rosjan. Nie przekazano wieści o ofiarach. Na krótko po wkroczeniu rosyjskich sił na teren elektrowni odnotowano podważone parametry promieniowania gamma. Było to spowodowane wjechaniem ciężkich pojazdów pancernych i uniesieniem się pyłów radioaktywnych, wówczas informacje o zagrożeniu zostały zdementowane. 

cd. pod reklamą

Wiadomo, że na terenie obiektu wciąż działa ponad 300 osób z ukraińskiego personelu, które sprawują pieczę nad wygaszonymi reaktorami. Wykonują one swoje obowiązki pod jurysdykcją Rosjan – tak wynika z doniesień BBC. Pracownicy zaznaczają, że ich położenie jest trudne, ale starają się utrzymać spokojną atmosferę.

Niestety ludzie zamknięci na terenie obiektu nie posiadają wystarczającej ilości jedzenia, dlatego ograniczają się do jednego posiłku dziennie. Mają do dyspozycji najbardziej podstawowe produkty, jak chleb i kasza. Pracują w stresie z uwagi na obecność rosyjskiego wojska, które nie pozwala im na opuszczenie budynków elektrowni atomowej. Ponadto, długotrwałe przebywanie na terenie silnie napromieniowanym może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia, nie tylko zakładników, ale też samych Rosjan

Niebezpieczne promieniowanie w 1986 roku

18 kilometrów od miasta Czarnobyl znajduje się elektrownia jądrowa. 26 kwietnia 1986 roku doszło tam do przegrzania i częściowego stopienia rdzenia reaktora oraz chemicznego wybuchu wodoru powstałego w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego testu bezpieczeństwa układu chłodzenia reaktora. W wyniku tych procesów została rozerwana obudowa reaktora wraz z budynkiem. Nastąpiła bezpośrednia emisja do atmosfery i otoczenia elektrowni radioaktywnego pyłu grafitu oraz uranu z wnętrza reaktora.

cd. pod reklamą

Z otaczających elektrownię terenów w promieniu 30 km ewakuowano ponad 350 tys. ludzi, tworząc zamkniętą strefę ochronną. Obecnie elektrownia w Czarnobylu jest wyłączona z eksploatacji. Dostęp do bloków energetycznych elektrowni w Czarnobylu mają tylko pracownicy całą dobę czuwający nad wygaszonymi już reaktorami. Do momentu wojny, delegacje naukowe i niektóre specjalne wycieczki także mogły okazjonalnie wejść na teren atomowego obiektu.

Udostępnij