Rumunia nie wpuści delegatów z Rosji i Białorusi na doroczną sesję OBWE

Rumunia nie wpuści delegatów z Rosji i Białorusi na doroczną sesję OBWE

Radu Filip, rzecznik rumuńskiego ministerstwa spraw zagranicznych poinformował, że Rumunia nie zezwoli delegacjom z Rosji i Białorusi na udział w spotkaniu Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, które zaplanowano od 29 czerwca do 3 lipca w Bukareszcie.


Rzecznik rumuńskiego ministerstwa spraw zagranicznych Radu Filip poinformował, że Rumunia nie zezwoli delegacjom z Rosji i Białorusi na udział w spotkaniu Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, które zaplanowano od 29 czerwca do 3 lipca w Bukareszcie.

 

– Decyzja strony rumuńskiej opiera się na znanym i konsekwentnym stanowisku Rumunii wobec Federacji Rosyjskiej, w kontekście toczonej przez nią agresywnej wojny przeciwko Ukrainie

– oświadczył rzecznik MSZ, Radu Filip.

 

– Decyzja dotyczy wszystkich członków delegacji – parlamentarzystów i pracowników technicznych . Decyzja dotyczy również delegacji Republiki Białorusi, która  „wspiera wojnę rozpoczętą przez Rosję”

– dodał rzecznik.

W komunikacie zaznaczono, że część członków rosyjskiej delegacji jest objętych restrykcjami UE.

Sesja poświęcona architekturze bezpieczeństwa


Tegoroczna, 31. sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE odbędzie się w dniach 29 czerwca – 3 lipca 2024 r. w Bukareszcie. Jej tematem jest „Rola OBWE w obecnej architekturze bezpieczeństwa: Perspektywa parlamentarna”.

Po kilku dniach debat, spotkanie zakończy się przyjęciem Deklaracji Bukareszteńskiej, zawierającej zalecenia w dziedzinie bezpieczeństwa, praw człowieka oraz kwestii gospodarczych i środowiskowych.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) to organizacja międzynarodowa, której celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie.

Udostępnij