Szpaku łączy siły z Kalush Orchestra. Polsko-ukraińska współpraca „Nasze Domy”

Szpaku łączy siły z Kalush Orchestra. Polsko-ukraińska współpraca „Nasze Domy”

Polski raper Szpaku oraz zwycięzcy Eurowizji 2022, Kalush Orchestra, prezentują nowy singiel. „Nasze Domy” to piosenka o bólu i zmaganiach odczuwanych przez Ukraińców, z niepodważalnym przesłaniem nadziei i wiarę w zwycięstwo naszych wschodnich sąsiadów.

Kalush Orchestra szykują się obecnie do występu na tegorocznej gali MTV EMA, która odbędzie się 13 listopada w Düsseldorfie. Poza ukraińską sensacją, na scenie zobaczyć będzie można Stormzy’ego, Lewisa Capaldi, Gorillaz, Muse, GAYLE, One Republic czy Avę Max. Jedną z nagród wręczy Sam Ryder.

 

Szpaku komentuje współpracę:

„Pomysł na ten utwór zrodził się w mojej głowie, gdy wyobrażałem sobie wojnę w Ukrainie. Chociaż wszyscy żyjemy teraz w strachu przed tym, co rozpętała Rosja, Bóg o nas nie zapomni, a dobro na pewno w końcu zwycięży”. 

 

Szpaku i Kalush Orchestra po raz pierwszy spotkali się w gdańskim studiu, gdzie napisali utwór. Szybko łapiąc wspólny vibe, dzięki niezrównanej chęci tworzenia, podczas burzliwej sesji artyści stworzyli „Nasze Domy” w ciągu zaledwie jednego dnia.

 

„Na początku myślałem, że będzie to trudne ze względu na barierę językową”, wspomina Szpaku, „ale towarzyszyła nam niesamowita atmosfera i natychmiast się zrozumieliśmy. Teraz możecie usłyszeć, co z tego wyszło”.

 

Podczas tegorocznej europejskiej trasy, Kalush Orchestra wystąpili w Polsce więcej razy niż w jakimkolwiek innym kraju. Za każdym razem czuli niesamowite wsparcie ze strony Polaków. Najnowsza piosenka ze Szpakiem jest kolejnym dowodem i przesłaniem solidarności między naszymi krajami i ich mieszkańcami w tym trudnym czasie.

 

Lider zespołu, Oleh Psiuk, mówi:

„Przedstawili nas sobie nasi menedżerowie, którzy od dawna są przyjaciółmi. To po prostu musiało nastąpić. Ta energia, którą czuliśmy i piosenka, którą wspólnie stworzyliśmy, odzwierciedla uczucia Ukraińców i Polaków. Nie chcemy mówić zbyt wiele, po prostu posłuchajcie «Naszych Domów» i poczujcie to, co chcieliśmy przekazać”.

 

 

„Wierzę, że to bardzo ważna piosenka i mam nadzieję, że stanie się kolejnym pomostem między naszymi krajami — Polską i Ukrainą”

dodaje Szpaku.

 

Kalush Orchestra są obecnie w połowie pierwszego tournée po Ameryce Północnej. Tuż po zakończeniu trasy grupa wystąpi na gali MTV EMA.

„Nasze Domy” są następstwem wydanego w październiku „In The Shadows Of Ukraine”. Zespół połączył siły z fińskimi legendami rocka i uczestnikami Eurowizji 2022, The Rasmus, aby stworzyć nową wersję ich hitu z 2003 roku „In The Shadows” — unikalną fuzję ukraińskiego folku i rapu z rockowym klasykiem The Rasmus.

Udostępnij