Światła postojowe a pozycyjne – czym się różnią i kiedy ich używać?

Światła postojowe a pozycyjne – czym się różnią i kiedy ich używać?

Jedną z podstaw dotyczących obsługi samochodu jest zaznajomienie się z ustawieniami reflektorów. Dla początkującego kierowcy światła postojowe, pozycyjne, dzienne czy drogowe to typy oświetlenia, które mogą wydawać się trudne do rozróżnienia. Warto jednak poznać ich specyfikę, by sprawnie posługiwać się nimi na drodze i nie naruszać przepisów kodeksu drogowego. Co to są światła pozycyjne i czym różnią się od postojowych? Kiedy ich używać i jak je włączyć?


Rodzaj oświetlenia, które musi zostać uruchomione przez kierowcę przed rozpoczęciem jazdy, to światła mijania. To właśnie one są najpopularniejsze ze względu na to, że są używane za każdym razem w trakcie poruszania się po jezdni. W pojazdach znajdziemy także oświetlenie drogowe, awaryjne, pozycyjne, a czasem także światła postojowe. Nie wszystkie samochody są wyposażone w te ostatnie. Dlatego początkujący kierowca może mieć trudności z zapamiętaniem, kiedy jakie światła powinien włączyć.

Do czego służą światła pozycyjne pojazdu?

 

Światła pozycyjne to element znajdujący się w każdym samochodzie. Ich przeznaczenie można w prosty sposób zapamiętać, sugerując się nazwą – służą one bowiem do określenia pozycji pojazdu w trakcie postoju. Kiedy używać świateł pozycyjnych? Nie musimy uruchamiać ich, stojąc w wyznaczonym miejscu na parkingu czy w garażu. Taką czynność powinniśmy wykonać, znajdując się na poboczu lub wzdłuż drogi, przy której nie ma zakazu postoju, a także w samochodzie holowanym. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza podczas złej widoczności na drodze.

 

Choć przepisy drogowe nie określają precyzyjnie, co oznacza zła widoczność, możemy zasugerować się zasadą dotyczącą uruchamiania świateł przeciwmgielnych – należy używać ich w momencie, gdy widoczność będzie mniejsza niż 50 metrów. Może to mieć miejsce zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku, w czasie deszczu, burzy lub opadów śniegu. Z oświetleniem pozycyjnym często mylone są światła postojowe. Czym właściwie się różnią i czy nazwy te można stosować zamiennie?

Światła postojowe i pozycyjne – czym się różnią?

 

Podstawową różnicą pomiędzy światłami postojowymi a pozycyjnymi jest to, że te pierwsze nie znajdują się w wyposażeniu wszystkich pojazdów. Jest to jedynie dodatkowy typ oświetlenia wprowadzony przez producentów w niektórych samochodach.

Światła postojowe można uruchamiać na wiele sposobów – tylko po prawej bądź lewej stronie pojazdu, z przodu lub z tyłu pojazdu. Tego typu reflektory mogą być wykorzystane jedynie w pojazdach o długości nie większej niż 6 metrów i szerokości poniżej 2 metrów.

 

Światła pozycyjne,  jak sama nazwa wskazuje, określa pozycję pojazdu, by inni użytkownicy wiedzieli, gdzie znajduje się pojazd oraz gdzie jest jego przód i tył. To dlatego stosuje się dwie lampy pozycyjne z przodu w kolorze białym oraz dwie z tyłu w kolorze czerwonym.

Świateł pozycyjnych generalnie używamy tylko w warunkach ograniczonej widoczności, w tym po zmierzchu. To też dlatego w samochodach wyposażonych w światła do jazdy dziennej lampy pozycyjne z tyłu nie świecą za dnia. Analogicznie, w samochodach wyposażonych w światła automatyczne, ale bez odrębnych do jazdy dziennej, funkcja „auto” przy dobrej widoczności uruchamia światła pozycyjne tylko z przodu. Tylne włączają się natomiast automatycznie, kiedy czujnik zmierzchu przełączy przednie światła na mijania, które automatycznie uruchamiają światła pozycyjne z tyłu.

Światła postojowe, podobnie jak pozycyjne, swoim działaniem mają zapewnić bezpieczeństwo podczas postoju w warunkach pogodowych, które ograniczają widoczność. Ograniczenia dotyczą rozmiaru samochodu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że choć światła postojowe można zastąpić pozycyjnymi, które znajdują się w każdym pojeździe, to nie można zrobić tego w odwrotny sposób. Dodatkowe reflektory nie mogą pełnić funkcji tych będących obowiązkowym elementem wyposażenia.

Warto więc pamiętać, że światła pozycyjne pojazdu – znajdują się w każdym samochodzie i są o wiele ważniejsze od postojowych, które pełnią jedynie dodatkową funkcję oświetlenia i występują tylko w niektórych autach. Co więcej, pierwszy rodzaj oświetlenia składa się z dwóch białych lamp z przodu oraz dwóch koloru czerwonego zamontowanych z tyłu samochodu. Światła postojowe powinno dać się włączyć przynajmniej po jednej stronie pojazdu bez konieczności uruchamiania silnika.

Zanim rozpoczniemy jazdę samochodem, warto dowiedzieć się, kiedy włączyć jakie światła. W warunkach słabszej widoczności dla bezpieczeństwa naszego i pozostałych użytkowników dróg, włączmy światła mijania by nasz pojazd był bardziej widoczny, a w nocy powinniśmy używać w miarę możliwości świateł drogowych, przy czym należy pamiętać by nie oślepiać nimi innych kierowców. Aby dokładnie zapamiętać różnice, warto więc przekonać się o nich w praktyce – to pozwoli łatwiej przyswoić wiedzę i stać się odpowiedzialnym kierowcą.

Udostępnij