Rada Akcesyjna ma formalnie proklamować Karola III nowym królem

Rada Akcesyjna ma formalnie proklamować Karola III nowym królem

Sobota to kolejny dzień trwania procedur i towarzyszących im okolicznych wydarzeń w związku ze śmiercią brytyjskiej królowej Elżbiety II. Przed południem zbierze się Rada Akcesyjna, aby formalnie proklamować Karola III nowym królem.


O godzinie 10 Rada Akcesyjna zbierze się w Pałacu świętego Jakuba w Londynie, aby formalnie proklamować Karola III królem.

Po posiedzeniu Rady Akcesyjnej, z balkonu w Pałacu świętego Jakuba odczytana zostanie proklamacja ogłaszająca Karola III nowym królem. W związku z tym na 26 godzin podniesione zostaną wszystkie flagi, które po śmierci królowej Elżbiety II zostały opuszczone do połowy masztów.

O godzinie 12 ta sama proklamacja odczytana zostanie w Royal Exchange, dawnym budynku giełdy w londyńskiej dzielnicy City.

Z kolei o godzinie 13 wznowione zostanie posiedzenia Izby Gmin i Izby Lordów, podczas których ich członkowie będą składać hołd i wspominać zmarłą królową. Obie izby parlamentu zakończą posiedzenia o godzinie 22.

 

Po południu król Karol III ma przyjąć na audiencji premier Liz Truss i cały jej rząd (godzina nie została podana). Możliwe jest potwierdzenie przez Pałac Buckingham daty pogrzebu Elżbiety II, który prawdopodobnie odbędzie się w poniedziałek 19 września.

Śmierć królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w szkockim zamku Balmoral w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała ponad 70 lat – dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha w historii. Po jej śmierci nowym monarchą został jej syn, król Karol III.

Udostępnij