Putin oskarża ukraińskie służby specjalne o wybuch na Moście Krymskim

Putin oskarża ukraińskie służby specjalne o wybuch na Moście Krymskim

Władimir Putin stwierdził, że wybuch na Moście Krymskim, łączącym półwysep z kontynentalną Rosją, był „aktem terrororyzmu” zaplanowanym przez ukraińskie służby specjalne. „Putin oskarża Ukrainę o terroryzm? Brzmi zbyt cynicznie nawet dla Rosji” – skomentował doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.


Putin w niedzielę spotkał się z szefem rosyjskiego Komitetu Śledczego Aleksandrem Bastrykinem, który przedstawiał wyniki śledztwa w sprawie sobotniej eksplozji i pożaru na moście.

 

– Nie ma wątpliwości. Jest to akt terroryzmu, którego celem jest zniszczenie krytycznej infrastruktury cywilnej.

– powiedział Putin w nagraniu opublikowanym na kremlowskim kanale na Telegramie. 

– To zostało wymyślone, wykonane i zlecone przez ukraińskie służby specjalne

dodał.

W poniedziałek, jak zapowiedział rzecznik Kremla, ma się odbyć zwołane posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Rosji.

Częściowe zniszczenie Mostu Krymskiego

W sobotę rano, dzień po 70. urodzinach Władimira Putina, poważnie uszkodzony został jeden z symboli rosyjskiej napaści na Ukrainę. Na Moście Krymskim, łączącym Rosję z okupowanym półwyspem, doszło do wybuchu. Zawaliły się przęsła jezdni, uszkodzona została też część kolejowa. Most służy Rosjanom m.in. w transporcie ciężkiego sprzętu na okupowane części Ukrainy.

Podolak: Rosja oskarża Ukrainę o terroryzm? Brzmi zbyt cynicznie nawet dla Rosji

Do słów Putina odniósł się w mediach społecznościowych doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

 

„Putin oskarża Ukrainę o terroryzm? Brzmi zbyt cynicznie nawet dla Rosji. Niecałe 24 godziny temu rosyjskie samoloty uderzyły 12 pociskami w dzielnicę mieszkaniową Zaporoża, zabijając 13 osób i raniąc ponad 50. Jest tu tylko jedno państwo terrorystyczne i cały świat wie, kto nim jest”

– napisał na Twitterze.

Słowa prezydenta Rosji skomentował także Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych. Zacytował słynnego pisarza powieści grozy Stephena Kinga, który wcześniej napisał:

 

„Po dziewięciu miesiącach zabijania i w wielu przypadkach torturowania cywilów, po zrównaniu z ziemią całych miast, Rosjanie nazywają wysadzenie mostu 'terroryzmem’. To przechodzi ludzkie pojęcie”.

 

Udostępnij