Przepychanki z policją przed parlamentem w Londynie podczas Marszu Miliona Masek

Przepychanki z policją przed parlamentem w Londynie podczas Marszu Miliona Masek

W piątek wieczorem demonstranci zebrali się w stolicy Wielkiej Brytanii z okazji corocznego protestu „Marsz Miliona Masek” związanego z ruchem Anonymous. Przed parlamentem doszło do przepychanki z policją.


Na nagraniach z miejsca wydarzeń widać, że w stronę policji poleciały materiały pirotechniczne, a część demonstrantów przepychała się z umundurowanymi funkcjonariuszami.

 

„Tłum na Parliament Square w niebezpieczny sposób odpalał fajerwerki i race. Niektóre z nich uderzały w ludzi lub eksplodowały w pobliżu nich, co może powodować bardzo poważne obrażenia. Wkroczyliśmy w tłum, by odebrać wszystkie fajerwerki i zapobiec, temu by ludzie odnieśli obrażenia”

– poinformowała na Twitterze londyńska policja metropolitalna, dodając, że aresztowano 12 osób, a ośmiu funkcjonariuszy odniosło obrażenia.

Marsz Miliona Masek to coroczne wydarzenie przypadające 5 listopada. Związane jest ze światowym ruchem Anonymous, znanym z hakerskich ataków na strony rządów i wielkich korporacji. Protestujący najczęściej wyrażają swój sprzeciw wobec obecnego systemu politycznego, kapitalizmu, korupcji i policyjnej przemocy.

Nazwa wydarzenia nawiązuje do charakterystycznej maski Guya Fawkesa, noszonej przez bohatera komiksu „V jak Vendetta”, walczącego z autorytarnym rządem Wielkiej Brytanii w dystopijnej rzeczywistości. Maska stała się symbolem ruchu Anonymous i jest noszona przez jego zwolenników na protestach na całym świecie.

Udostępnij