Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II. Nagrania i zdjęcia z parady

Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II. Nagrania i zdjęcia z parady

W czwartek w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się czterodniowe główne obchody Platynowego Jubileuszu, czyli 70-lecia panowania królowej Elżbiety II. W związku z tym w Londynie pojawiły się prawdziwe tłumy. Na nagraniach i zdjęciach z uroczystości widać członków rodziny królewskiej.

  • Dzieci księcia Williama – George, Charlotte i Louis – pojawili się na paradzie po raz pierwszy
  • W wydarzeniu konno biorą też udział książę Karol, książę William i córka Elżbiety II księżna Anna. Obecne są księżna Kamila i księżna Kate, a także najmłodszy syn królowej – Edward
  • 70. rocznica objęcia tronu przez Elżbietę II minęła już 6 lutego, ale obchody przeniesiono na początek czerwca, który daje większą szansę na ładną pogodę. Poza tym 2 czerwca jest rocznicą koronacji królowej, która odbyła się w 1953 r.

Elżbieta II jest nie tylko najdłużej panującym monarchą w historii brytyjskiego, a wcześniej angielskiego tronu, lecz także trzecią najdłużej panującą osobą w historii świata (spośród władców, których daty rządów są potwierdzone). Wyprzedzają ją tylko król Francji Ludwik XIV (72 lata i 110 dni) oraz król Tajlandii Rama IX, ale tego drugiego władcę Elżbieta II powinna wyprzedzić w połowie czerwca.

W sieci pojawiły się nagrania z uroczystości. Widać na nich dzieci Williama i Kate. George, Charlotte i Louis pojawili się na paradzie po raz pierwszy.

W paradzie konno biorą też udział następca tronu książę Karol, jego syn książę William, a także córka Elżbiety II – księżna Anna.

Obecne są księżna Kamila i księżna Kate, a także najmłodszy syn królowej – Edward.

Przesunięta rocznica

Tak naprawdę 70. rocznica objęcia tronu przez Elżbietę II minęła już 6 lutego, ale tak samo, jak przy okazji Złotego Jubileuszu w 2002 r. i Diamentowego w 2012 r., główne obchody przeniesiono na początek czerwca, który daje większą szansę na ładną pogodę. Poza tym 2 czerwca jest rocznicą koronacji królowej, która odbyła się w 1953 r.

Uroczystości rozpoczęły się w czwartek o godz. 10 (godz. 11 w Polsce) od specjalnej edycji Trooping the Colour – corocznej parady wraz z przeglądem wojsk, która odbywa się w centrum Londynu z okazji urodzin królowej. Parada, w której bierze udział ponad 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 członków orkiestr wojskowych, wyruszyła spod Pałacu Buckingham, przeszła przez reprezentacyjną aleję The Mall na Horse Guards Parade, plac defilad, na którym odbywa się przegląd wojsk, po czym wróci do Pałacu Buckingham.

Członkowie rodziny królewskiej obserwują początek i koniec z balkonu Pałacu Buckingham, a także przegląd wojsk na Horse Guards Parade. Zwieńczeniem parady jest przelot nad Pałacem Buckingham samolotów z eskadry akrobacyjnej RAF-u – Red Arrows.

Jubileusz królowej Elżbiety II

W czwartek wieczorem w 2000 miast, miasteczek i wsi w Wielkiej Brytanii, na Wyspach Normandzkich, Wyspie Man i terytoriach zamorskich zapalone zostaną sygnały świetlne. Łańcuch świetlny, którego niegdyś używano do komunikacji, obecnie ma być symbolem jedności ponad miastami, granicami, krajami. Taki łańcuch świetlny został zapalony w 1897 r., aby uczcić Diamentowy Jubileusz królowej Wiktorii, a w 1977, 2002 i 2012 r. – Srebrny, Złoty i Diamentowy Jubileusz Elżbiety II.

W piątek na godz. 11.30 w londyńskiej katedrze św. Pawła zaplanowana jest msza dziękczynna za królową i jej panowanie. Nie będzie wprawdzie uroczystego przejścia na nabożeństwo, gdyż królowa zdecydowała, że aby nie wchodzić po stromych schodach, skorzysta z bocznego wejścia, za to przed rozpoczęciem mszy między o godz. 10.50 zabrzmi Wielki Paweł, największy dzwon kościelny w kraju. Będzie to ósmy raz od czasu zakończonej w 2021 r. renowacji, kiedy będzie rozbrzmiewał. Potem, o godz. 12.25, w Guildhall, siedzibie władz miejskich gminy City of London, odbędzie się przyjęcie.

W sobotę królowa i inni członkowie rodziny królewskiej mają wziąć udział w derbach na torze wyścigów konnych Epsom Downs w hrabstwie Surrey. Epsom Derby to jedyny z pięciu głównych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii, którego żaden z koni należących do monarchini jeszcze nie wygrał. Królową na torze ma powitać szpaler honorowy złożony z 40 byłych i obecnych dżokejów.

Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II. Nagrania i zdjęcia z parady
Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II. Nagrania i zdjęcia z parady

Wieczorem w sobotę na dziedzińcu Pałacu Buckingham odbędzie się Platynowe Przyjęcie w Pałacu, czyli koncert muzyki rozrywkowej. W czasie 2,5-godzinnego koncertu wystąpią m.in. Queen i Adam Lambert, Rod Stewart, Diana Ross, Duran Duran, Alicia Keys, Andrea Bocelli, Hans Zimmer i Sam Ryder. Koncertowi towarzyszyć będzie wyreżyserowane przez Andrew Lloyda Webbera widowisko pokazujące zmiany, jakie zaszły w Wielkiej Brytanii w czasie panowania królowej w dziedzinie mody, muzyki, sportu i środowiska. Koncert przed Pałacem Buckingham będzie mogło obejrzeć na żywo 22 tys. osób, które wylosowały darmowe wejściówki, z których 5000 było przeznaczonych dla kluczowych pracowników.

W niedzielę nawet 10 mln osób weźmie udział w jednym z 85 tys. zaplanowanych w całym kraju ulicznych Wielkich Lunchów Jubileuszowych, podczas których ludzie będą mogli wspólnie jeść i świętować. Największy z nich odbędzie się w Windsorze, gdzie ma zostać ustawiony najdłuższy na świecie – 500-metrowy – stół. W Windsorze będą m.in. najmłodszy syn królowej, książę Edward, wraz z żoną. Z kolei następca tronu książę Karol wraz z żoną wezmą udział w lunchu na londyńskim stadionie krykietowym The Oval.

Czytaj dalej pod reklamą

Ostatnim punktem obchodów będzie rozpoczynający się w niedzielę o 14.30 jubileuszowy korowód, w którym weźmie udział 10 tys. wolontariuszy, tancerzy, muzyków i członków sił zbrojnych. W trakcie 3-kilometrowej trasy z Opactwa Westminsterskiego do Pałacu Buckingham przedstawią oni historię 70 lat panowania królowej. Centralnym punktem tej parady będzie pochodząca z 1762 r. złota kareta koronacyjna, ta sama, którą Elżbieta II jechała w 1953 r. na swoją koronację. Kareta po raz ostatni przejechała ulicami Londynu 20 lat temu, w czasie obchodów Złotego Jubileuszu. Widowisko będzie podzielone na cztery części. Pierwszą będzie parada wojskowa, druga skupi się na zmianach, jakie zaszły w kulturze, modzie i muzyce w ciągu ostatnich 70 lat, trzecia – na życiu królowej, zaś czwarta to występ Eda Sheerana i wspólne odśpiewanie przed Pałacem Buckingham hymnu narodowego.

Udostępnij