Kiedy przypada Tłusty Czwartek w 2021r?

Kiedy przypada Tłusty Czwartek w 2021r?

Tłusty Czwartek w 2021 r. przypada 11 lutego. Jest to tradycyjnie ostatni czwartek przed wielkim postem. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału i najczęściej kojarzy nam się z konsumpcją pączków oraz faworków. W tym dniu możemy dać sobie dyspensę od diety i bez wyrzutów sumienia oddać się słodkiej przyjemności.


Tłusty czwartek jest zależny od daty Wielkanocy. Jest to więc święto ruchome i w zależności od roku może przypaść ono na inny dzień. W tym roku jest to 11 lutego.

W roku 2022 będzie to natomiast już 24 lutego, a rok później 16 lutego. Warto więc zapamiętać sobie ten dzień bo kolejki w piekarniach będą na pewno wyjątkowo długie.

Najpopularniejsze potrawy na Tłusty Czwartek

W Tłusty Czwartek najczęściej spożywamy pączki oraz faworki, które często nazywamy też chrustem lub chruścikami. Jest to przez to dość kaloryczne święto.

Jeden pączek średnio zawiera 290 kcal. Jednak jak dobrze wiemy zazwyczaj na jednym pączku w Tłusty Czwartek się nie kończy.

Co trzeba zrobić, aby spalić jednego pączka?

tłusty czwartek

Według przesądów niezjedzenie w tłusty czwartek pączka przynosi pecha. Z tego wynika, że jesteśmy dość przesądnym narodem bo tylko w Tłusty Czwartek według szacunków zjadamy 100 mln pączków. Średnio daje to 2,7 pączka na jednego Polaka.

Poniżej szybki i prosty przepis na „Pączki w 5 minut”

Udostępnij