Kanclerz Niemiec: wyłączamy SWIFT wszystkim bankom rosyjskim

Kanclerz Niemiec: wyłączamy SWIFT wszystkim bankom rosyjskim

Olaf Scholz o decyzji mówił podczas niedzielnego posiedzenie Bundestagu. — Putin stworzył nową rzeczywistość, która wymaga jasnej odpowiedzi, przekażemy broń Ukrainie — zapewnił kanclerz Niemiec.


Olaf Scholz powiedział, że „chcemy podjąć kroki karne wobec Putina i jego ludzi”. — Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów, zamykamy wszystkie banki rosyjskie i zamykamy im system SWIFT — powiedział Scholz. Dodał, że „to decyzja z wczoraj”.

Przełomowa decyzja Niemiec. Dostarczą broń przeciwpancerną do Ukrainy
Rezolucja ONZ potępiająca atak na Ukrainę odrzucona po rosyjskim wecie

 

– To, co dzieje się na Ukrainie, to łamanie wszelkich praw człowieka, praw do wolności i suwerenności

– mówił kanclerz Niemiec.

Zaznaczył, że za wojnę winny jest Putin, a nie rosyjski naród.

 

– Potworne zdjęcia, jakie dostajemy z Kijowa, pokazują nam brak skrupułów Putina. Świat nie będzie już taki sam. — Widzimy ból ludzi na Ukrainie, mamy zmianę epoki. — Tylko włączając hamulec bezpieczeństwa, możemy zatrzymać ten potworny bieg zdarzeń. To wstyd dla nas, że cos takiego ma miejsce.

– dodał.

Zachód nakłada kolejne sankcje. Przełom w sprawie SWIF

 

W nocy z soboty na niedzielę największe zachodnie państwa we wspólnym komunikacie zapowiedziały nałożenie kolejnych sankcji na Rosję. Przywódcy porozumieli się wreszcie w sprawie zablokowania dostępu do systemu wymiany informacji SWIFT dla części rosyjskich banków.

Wspólny komunikat USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Unii Europejskiej, Niemiec, Francji i Włoch nie sprecyzował, o jakie rosyjskie banki chodzi. Wcześniej wyłączeniu Rosjan z systemu SWIFT sprzeciwiało się kilka europejskich państw na czele z Niemcami.

Kilka godzin później Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, które zarządza systemem SWIFT, ogłosiło, że zastosuje się do wezwania zachodnich państw i wyłączy z systemu część rosyjskich banków

Zachód zapowiedział także „sparaliżowanie” aktywów rosyjskiego banku centralnego oraz ograniczenie sprzedaży tzw. złotych paszportów. Wydawania obywatelstwa za pieniądze bogatym Rosjanom związanym z Kremlem ma zostać ukrócone. W najbliższych dniach powołany ma być również specjalny międzynarodowy zespół do tropienia majątków rosyjskich oligarchów, które mają zostać następnie zamrożone.

Inwazja Rosji na Ukrainę

Wojna w Ukrainie trwa już czwarty dzień. W nocy z soboty na niedzielę rosyjskie wojska zaatakowały ukraińskie pozycje w wielu miejscach kraju. W Wasylkowie pod Kijowem ostrzał doprowadził do wielkiego pożaru składu ropy.W okolicach Charkowa rosyjski pocisk trafił w blok mieszkalny.

Nad ranem ukraińskie władze przekazały, że Rosjanie wkraczają do tego miasta. Rosjanie ostrzelali też stołeczne składowisko odpadów radioaktywnych. Według wstępnych ustaleń nie doszło tam do rozszczelnienia pojemników.

Udostępnij