Google Maps czekają duże zmiany. Oto, jakie usprawnienia pojawią się w najbliższych miesiącach

Google Maps czekają duże zmiany. Oto, jakie usprawnienia pojawią się w najbliższych miesiącach

Google Maps czekają duże zmiany. Oto, jakie usprawnienia pojawią się w najbliższych miesiącach


Wszyscy korzystamy z systemu Google Maps, który okazuje się pomocny w odszukaniu treści czy zdjęć. Szczególnie  przydatny jest jednak się w podróży, i tak Google nie zatrzymuje się w rozwoju swoich Map, czego dowodem jest ujawnienie nadchodzących nowości. Sprawdźmy, jakie funkcje zostaną dodane.

Mimo że specjalnie nie podróżujemy, ani też zapewne większość z nas nie przemieszcza się tak regularnie jak przed pandemią, Google opracowuje funkcje, które mają polepszyć doświadczenie korzystania z Map, a które mogą okazać się przydatne, kiedy już wszystko wróci do normy.

Niestety na ten moment część z tych funkcji trafi wyłącznie do niektórych krajów, z „nadzieją” na ich zaimplementowanie m.in. w Polsce. Zobaczmy zatem, co Google przygotowało dla nas tym razem.

1/8 Nawigacja w budynkach

Zapowiedziano możliwość korzystania z nawigacji w budynkach – na lotniskach, stacjach metra czy w galeriach. Po co? Chociażby po to, by szybko znaleźć odpowiedni Gate na lotnisku albo wejście do kolei podziemnej. Nawigowanie ma opierać się o tryb Rozszerzonej Rzeczywistości, dając nam wskazówki nawigacyjne w formie trójwymiarowych strzałek.

2/8 Alerty o strefach niskiej emisji

Alerty o strefach niskiej emisji

W niektórych miastach np. w Londynie, powstały strefy niskoemisyjne, wymagające przesiadki z samochodu na inny środek transportu. Google Maps poinformuje nas, jeśli wskazówki dojazdowe prowadzą nas do tego miejsca. Funkcja zostanie uruchomiona w kilku krajach europejskich w czerwcu 2021 r.

3/8 Zamawianie i odbiór z restauracj

Do zamawiania z restauracji korzystamy z zewnętrznych usług (typu Glovo, Uber Eats), które to z kolei korzystają z dobroci Google Maps do nawigowania. Teraz restauracje będą mogły umieszczać informacje o odbiorze zamówienia lub dostawie na karcie lokalu. Niestety – póki co tylko w USA

4/8 Warstwa jakości powietrza

Warstwa jakości powietrza

5/8 Mapy 3D

W przypadku niektórych miast będzie można podejrzeć trójwymiarowe modele budynków, po płynnym „zzoomowaniu” map.

6/8 Ekologiczne wskazówki dojazdowe

Kierowcy będą mogli wybrać nową wskazówkę dojazdową, która pozwoli na zaoszczędzenie paliwa. Wszystko w ramach ochrony środowiska.

7/8 Nowości w Asystencie w trybie nawigacji.

Będziemy informowani przez Asystenta Google o nadchodzącym połączeniu w trakcie jazdy. Zapyta, czy odebrać – możemy się zgodzić lub odrzucić. Głosowo będzie można poprosić go też o odczytanie wiadomości, bez wychodzenia z ekranu nawigacji. Niestety, na liście krajów, które mają otrzymać tę funkcję, zabrakło Polski.

8/8 Warstwa pogodowa

Warstwa pogodowa

Z reguły Google podaje pogodę na systemie Android z automatu. Teraz jednak będzie ją można sprawdzić dla poszczególnych miast z poziomu Map.

Udostępnij