Ekologiczny dom ma 60m2, a do budowy potrzeba tylko ziemi. Powstał z pomocą drukarki 3D

Ekologiczny dom ma 60m2, a do budowy potrzeba tylko ziemi. Powstał z pomocą drukarki 3D

Firma Maria Cucinella Architects wybudowała w małym miasteczku Massa Lombarda we Włoszech pierwszy ekologiczny model mieszkaniowy, do którego budowy użyto jednie lokalnych surowców ziemnych i technologii druku 3D. „To odpowiedź na tradycyjne budownictwo” – tłumaczy architekt Mario Cucinella. Projekt powstawał przez 200 godzin, a mieszkańcy będą mieli do dyspozycji ponad 60m2 powierzchni użytkowej, na której znalazła się m.in. kuchnia, łazienka, sypialnia i garderoba.


Budowa domu czy kupno własnego mieszkania to dla wielu z nas jedno z największych marzeń w życiu. Niestety stale pogłębiający się kryzys klimatyczny i znaczne ograniczenie miejsc pod budowę domu sprawiają, że architekci z całego świata już teraz starają się szukać alternatywnych rozwiązań w dziedzinie budownictwa.

Jednym z takich projektów jest TECLA, czyli pierwszy ekologiczny model mieszkaniowy, do którego budowy użyto technologii druku 3D i lokalnych surowców ziemnych. „Cały projekt czerpie inspirację z powieści Italo Calvino sprzed prawie pół wieku, łącząc nowoczesne technologie z ponadczasowymi domami w dążeniu do wydajnych i szybkich metod zrównoważonego budownictwa w dobie klimatycznych zmian” – tłumaczy odpowiedzialny za projekt TECLA Mario Cucinella, założyciel i dyrektor kreatywny Mario Cucinella Architects.

Dzięki nowej metodzie właściciele domu nie muszą się już martwić o przygotowywanie działki, wykopy pod fundamenty czy masę transportów wielkogabarytowych, które nie mają nic wspólnego z ideą zrównoważonego budownictwa. „Projekt TECLA to nasza odpowiedź na tradycyjne budownictwo” – podkreśla Cucinella.

LQYktkpTURBXy9lNGQ2MGM0YjZlNDM4YjBmMTk5ZDhjMjZlZGUyOGE3Yy5wbmeSlQLNAyAAwsOVAgDNA8DCww e1622040054915

TECLA, czyli pierwszy ekologiczny model mieszkaniowyTECLA, czyli pierwszy ekologiczny model mieszkaniowy
Na wydrukowanie ekologicznego domu potrzeba 200 godzin.

Przy budowie projektu TECLA, ślad węglowy jest ograniczony niemal do minimum, dzięki wykorzystaniu w 100 proc. lokalnie pozyskiwanego surowca ziemnego oraz redukcji odpadów i odpadów.

Proces budowy obejmuje fazę kopania i mieszania, podczas której lokalne zasoby ziemne są mieszane z wodą i dodatkami przed rozpoczęciem właściwej budowy. Domy TECLA są bowiem drukowane ze stosownie przygotowanej okolicznej gleby (pozyskać można ją np. po wyrównaniu działki), którą to najpierw muszą przeanalizować inżynierowie i dobrać odpowiednie proporcje dodatków do mieszanki. Finalnie powstaje swoista „ziemianka”, tyle że nad ziemią, dzięki płynnej współpracy dwóch zsynchronizowanych ze sobą ramion wielkiej drukarki. Ta jest w stanie zrealizować wydruk całego domu o powierzchni 50 metrów kwadratowych w ciągu zaledwie kilku dni.

Na filmie prezentującym ekologiczny model mieszkaniowy widać, że inżynierom udało się już zrealizować pierwszy taki projekt. Dom TECLA powstawał przez 200 godzin, w ramach których wytłoczono 150 km 350 warstw o grubości 12 mm. Powierzchnia mieszkalna stanowi 60m2 i obejmuje otwartą część dzienną z kuchnią oraz tę drugą, w której znajduje się sypialnia, łazienka i garderoba. Obie części domu mają centralny świetlik w kształcie kopuły, który zapewnia mnóstwo naturalnego światła w ciągu dnia.

Udostępnij