Kłodzko. Są wyniki sekcji zwłok 3-latki. Zarzuty zabójstwa dla matki i konkubenta.

Kłodzko. Są wyniki sekcji zwłok 3-latki. Zarzuty zabójstwa dla matki i konkubenta.

To nie wychłodzenie organizmu z powodu polewania zimną wodą, a ciężkie pobicie było przyczyną śmierci 3-latki z Kłodzka na Dolnym Śląsku. O wynikach sekcji zwłok poinformował w czwartek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, który polecił „postawić rodzicom zarzuty zabójstwa”.


Trzylatka z Kłodzka nie zmarła od polewania prysznicem. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro przedstawi zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem matce dziecka oraz jej konkubentowi – podała Prokuratura Krajowa. Sekcja zwłok wykazała, że dziewczynka została ciężko pobita.

Dziewczynka zmarła w nocy z piątku na sobotę w szpitalu w Kłodzku na Dolnym Śląsku. Dotychczas prokuratura analizowała wersję przedstawianą przez matkę dziecka, z której wynikało, że umieściła córkę pod prysznicem z zimną wodą po tym, gdy posikało się ono w łóżeczku. Dziewczynka miała przebywać pod zimną wodą od trzech do pięciu minut. Zaczęła wymiotować, słabnąć i wykazywać oznaki nieprzytomności. Wtedy wezwano pogotowie ratunkowe. Mimo reanimacji 3-latki nie udało się uratować.

Sekcja zwłok 3-latki w Kłodzku. Poważne obrażenia jamy brzusznej

Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej prokurator rejonowy w Kłodzku Jan Sałacki, z wyjaśnień i zeznań dorosłych domowników wynikało, że taka forma traktowania i karania „zimnym prysznicem” nie była incydentem. Matka dziecka usłyszała wówczas zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się ze szczególnym okrucieństwem, czym doprowadziła do nieumyślnego spowodowania zgonu dziewczynki.

Jej konkubent usłyszał zarzut znęcania się nad 3-latką poprzez stosowanie przemocy fizycznej w postaci klapsów oraz szarpania. Wobec mężczyzny zastosowano dozór policji.

Jak poinformował w czwartek w komunikacie dział prasowy Prokuratury Krajowej, przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że dziecko doznało bardzo poważnych obrażeń jamy brzusznej, wskutek których zmarło.

 

„Ustalenia prokuratury wskazały na duże prawdopodobieństwo spowodowania ich przez opiekunów dziecka. Matce i jej konkubentowi prokurator przedstawi zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem”  

–  podano.

Czyn ten zagrożony jest karą dożywotniego pozbawienia wolności.

W komunikacie dodano też, że prokurator będzie wnioskował o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanej, a także o zastosowanie takiego środka zapobiegawczego wobec jej konkubenta.

Jako pierwszy o wynikach sekcji zwłok dziecka poinformował w czwartek na Twitterze minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Jak przekazał, to nie wychłodzenie z powodu polewania zimną wodą było przyczyną śmierci trzylatki.

 

„Sekcja zwłok wykazała, że dziewczynka została ciężko pobita. Poleciłem zatrzymać także ojca dziecka i postawić obu rodzicom zarzuty zabójstwa i znęcania się ze szczególnym okrucieństwem”


aktuazlizacja 26.02.2021, godz.18.00

3-latka była niemal codziennie bita.

Matka tragicznie zmarłej 3-letniej Hani wraz z konkubentem przyznali się do pobicia dziewczynki. Według ustaleń śledztwa B. kopnął leżące na podłodze dziecko w brzuch – podała Prokuratura Krajowa. Dziewczynka zmarła w wyniku wielonarządowych obrażeń, początkowo media informowały o śmierci wskutek polewania dziecka lodowatą wodą.


Prokuratura Krajowa poinformowała PAP w piątek po południu, że sekcja zwłok wykazała, iż dziewczynka doznała bardzo poważnych obrażeń jamy brzusznej. „Wyniki sekcji wykluczyły wersję zdarzenia podaną pierwotnie przez matkę, jakoby dziecko zasłabło, gdy polewała je zimną wodą” – podano.

Jak wskazano, z ustaleń śledztwa wynika, że dziewczynka była niemal codziennie bita przez matkę i jej konkubenta. „Podejrzani zadawali dziecku ciosy po plecach i po rękach, często polewali dziewczynkę lodowatą wodą” – podano. Prok. Orepuk powiedział PAP, że wynik sekcji oraz zebrany do tej pory materiał dowodowy pozwolił na zmianę wcześniej postawionych zarzutów. Matka dziecka oraz jej konkubent są teraz podejrzani o znęcanie się i zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Prokuratura Krajowa podała też, że K. i jej konkubent przyznali się do pobicia dziecka. Obu opiekunom grozi dożywotnie więzienie.

Źródło: PAP , aktualizacja 26.02.2021                      

Udostępnij