Tomasz Komenda otrzyma prawie 13 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia. Jest wyrok sądu.

Tomasz Komenda otrzyma prawie 13 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia. Jest wyrok sądu.

Tomasz Komenda ma otrzymać 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania. Tyle przyznał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Opolu za 18 lat niesłusznego więzienia za zbrodnię, której nie popełnił.


Tomasz Komenda otrzyma prawie 13 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia. Sąd Okręgowy w Opolu, przyjmując wysokość obydwu świadczeń, uwzględnił m.in. 42 wyroki, jakie w polskich sądach okręgowych zapadły w podobnych sprawach. Poniedziałkowy wyrok nie jest prawomocny. Uzasadnienie sąd wygłosi z wyłączeniem jawności.

Za pobyt w więzieniu i związane z tym szykany Tomasz Komenda żądał od Skarbu Państwa blisko 19 mln zł tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia. Ze względu na drastyczne szczegóły związane z jego pobytem w więzieniu, proces prowadzony był z całkowitym wyłączeniem jawności.

W więzieniu spędził 18 lat

Tomasz Komenda był skazany za zamordowanie 31 grudnia 1996 r. 15-letniej dziewczyny. 15-latka bawiła się na dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem, kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą – zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.

Pierwotnie za tę zbrodnię skazano mieszkającego we Wrocławiu Tomasza Komendę, który spędził w więzieniu 18 lat. W maju 2018 r. Sąd Najwyższy uniewinnił Komendę, a we wrześniu ub. sąd we Wrocławiu na kary 25 lat więzienia skazał Ireneusza M. oraz Norberta B. oskarżonych o gwałt i zabójstwo 15 -latki.

Tomasz Komenda
Udostępnij