Polska i świat kochają nowy album zespołu ABBA

Polska i świat kochają nowy album zespołu ABBA

Polska pokochała nowy album zespołu ABBA. Pierwsza od 40 lat płyta szwedzkiego kwartetu to najlepiej sprzedająca się nowość oraz najwyżej notowany album zagraniczny w kraju.

Tak jak można było się spodziewać, powrót grupy ABBA okazał się wielkim sukcesem. „Voyage” to hit nie tylko w Polsce. Płyta znalazła się na szczycie zestawień w 18 krajach, pobijając liczne rekordy sprzedaży. Longplay wydany 5 listopada w ciągu tygodnia od premiery rozszedł się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy i zgromadził ponad 190 milionów streamów. To wszystko dowodzi, że ABBA jest jednym z najpopularniejszy popowych zespołów wszech czasów.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że fanom nowy album podoba się co najmniej tak bardzo, jak nam jego nagrywanie – cieszą muzycy grupy ABBA. – Wspaniale jest znów być na szczycie list przebojów.

„Voyage” to pierwszy album zespołu ABBA od czasu „The Visitors”, który ukazał się 30 listopada 1981 roku, docierając na 1. miejsce w Wielkiej Brytanii, Szwecji i pięciu innych krajach. Płyta była jedną z pierwszych, które ukazały się na CD. „Voyage” ujrzało światło dzienne blisko 50 lat po premierze debiutu zespołu ABBA, „Ring Ring”, który trafił do sprzedaży w 1973 roku.

Podobnie jak wszystkie poprzednie studyjne płyty grupy ABBA, tak i „Voyage” została napisana i wyprodukowana przez Benny’ego Anderssona i Björna Ulvaeusa. Ich aranżacje i teksty dopełniły niepodrabialne głosy Agnethy Fältskog i Anni-Frid Lyngstad. W nagraniach udział wzięła również Stockholm Concert Orchestra.

Pracując nad albumem, wszyscy czterej członkowie zespołu ponownie weszli do studia Benny’ego Riksmixningsverket w Sztokholmie, gdzie nagrali 10 piosenek, które trafiły na „Voyage”. Wśród nich znalazły się „I Still Have Faith In You” i „Don’t Shut Me Down”, które były pierwszymi utworami zrealizowanymi podczas sesji.

W ubiegłym tygodniu ABBA zaprezentowała swój pierwszy świąteczny singiel „Little Things”, który 3 grudnia ukaże się na CD. Piosenka znalazła się również na płycie „Voyage”.

W 2022 roku Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid pojawią się jako cyfrowe awatary i razem z 10-osobowym zespołem dadzą jedyne w swoim rodzaju koncerty. Przełomowe, innowacyjne występy odbędą się w specjalnie wybudowanej ABBA Arenie. Hala znajduje się w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie i pomieści 3 tysiące widzów. Podczas show, które rozpoczną się 27 maja 2022 roku, fani usłyszą największe przeboje zespołu oraz dwie piosenki z najnowszej płyty „Voyage” – „I Still Have Faith In You” i „Don’t Shut Me Down”.

Za reżyserię koncertu ABBA Voyage odpowiada Baillie Walsh („Zakochany głupiec”, „Być jak James Bond”, „Springsteen and I”), a produkcją zajęli się Svana Gisla („Blackstar/Lazarus” Davida Bowiego, Beyoncé i Jay Z dla HBO, „Springsteen and I”) oraz Ludvig Andersson („A potem tańczyliśmy”, „In My Head” Yunga Leana, „Mamma Mia! Here We Go Again”).

Udostępnij