Oświadczenie redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediów

Oświadczenie redaktorek i redaktorów naczelnych w sprawie niezależności mediów

Publikujemy oświadczenie redaktorek i redaktorów naczelnych polskich mediów w sprawie wolności słowa i wolności mediów w Polsce. Oświadczenie ukazuje się równocześnie we wszystkich reprezentowanych poniżej mediach.


Szefowie kilkudziesięciu polskich mediów wystosowali wspólne oświadczenie i deklarację, w której zapewniają, że będą stali na straży niezależności dziennikarstwa, po tym, jak Onet i Wirtualna Polska opisały próby nacisków ludzi obecnej władzy na wolność ich redakcji. Informują także, iż będą „konsekwentnie informować społeczeństwo o każdej próbie wpływania władzy na media”.

Kilka dni temu redaktor naczelny Wirtualnej Polski, Paweł Kapusta ujawnił, że po krytycznych publikacjach o obozie rządzącym pojawiła się propozycja kupna wydawcy przez państwową spółkę, a potem „robienia wspólnych interesów”, a nawet zwolnienia nieprzychylnych władzy dziennikarzy. Wcześniej także Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet, napisał, że osoba związana z PiS sugerowała mu, jakie powinny być relacje redakcji portalu z władzą. 

Po tych publikacjach szefowie kilkudziesięciu mediów opublikowali wspólne oświadczenie, w którym przekonują, iż nie pozwolą na odbieranie mediom niezależności. Oświadczenie ukazało się równocześnie we wszystkich mediach, reprezentowanych przez naczelnych.

My, redakcja RadioTop w Manchesterze, jako wolne i niezależne media, solidaryzujemy się z redaktorami wszystkich niezależnych mediów, publikując oświadczenie.

 

Jako redaktorki i redaktorzy naczelni największych polskich mediów stajemy w obronie ich niezależności i deklarujemy nasze niepodważalne przywiązanie dla wartości dziennikarskich, takich jak obiektywizm, rzetelność i uczciwość dziennikarska.

Jesteśmy przekonani, że naszym podstawowym obowiązkiem jest patrzenie na ręce tym, którzy sprawują władzę oraz dostarczanie wiarygodnych informacji opartych na sprawdzonych źródłach, dbając o różnorodność perspektyw. Naszym celem jest zawsze zapewnienie pełnej, zrównoważonej prezentacji faktów.

W ostatnich dniach na łamach Onetu i Wirtualnej Polski zostały opublikowane teksty ujawniające próby nacisku ludzi władzy na wolność redakcji. Po licznych przypadkach z niedawnej przeszłości – lex TVN, postępowaniach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, masowo wysyłanych do polskich redakcji pozwach – to kolejne próby ograniczania niezależności polskich mediów.

Deklarujemy, że będziemy bronić niezależności polskiego dziennikarstwa, a zarządzane przez nas redakcje będą solidarnie i konsekwentnie informować społeczeństwo o każdej próbie wpływania władzy na media.

Razem będziemy walczyć o utrzymanie wolnych i niezależnych mediów jako fundamentu demokratycznego społeczeństwa, chroniąc prawo obywateli do dostępu do wiarygodnych informacji.

Deklarację podpisali:

Andrzej Andrysiak, Gazeta Radomszczańska
Jerzy Baczyński, Polityka
Oliwia Bosomtwe, Noizz
Kamila Ceran, Tok FM
Bogusław Chrabota, Rzeczpospolita
Daniel Długosz, Nowa Gazeta Trzebnicka
Łukasz Dynowski, o2.pl
Jakub Dźwilewski, Telewizja Kędzierzyn-Koźle
Joanna Gąska, losice.info
Robert Graczyk, komputerswiat.pl
Rafał Gruchalski, portel.pl
Krzysztof Jedlak, Dziennik Gazeta Prawna
Magda Jethon, Radio Nowy Świat
Grażyna Kaim, Przełom
Paweł Kapusta, Wirtualna Polska
Aleksandra Karasińska, Forbes Women
Magdalena Kicińska, Pismo. Magazyn Opinii
Łukasz Kijek, money.pl
Michał Kołodziejczyk, Canal + Sport
Katarzyna Kozłowska, Fakt
Piotr Kozłowski, auto-swiat.pl
Szymon Krawiec, Natalia Rzewińska, Wprost
Dominik Księski, Pałuki
Mikołaj Kunica, Business Insider
Jarosław Kurski, Gazeta Wyborcza
Łukasz Lipiński, polityka.pl
Rafał Madajczak, gazeta.pl
Michał Mańkowski, natemat.pl
Olga Mickiewicz, Radio 357
Piotr Morlewski, Nowy Tydzień
Wojciech Naja, Tygodnik Reporter Gazeta
Grzegorz Nawacki, Puls Biznesu
Piotr Pacewicz, OKO.press
Ryszard Pajura, Obserwator Lokalny
Piotr Paterski, Tygodnik Tucholski
Paweł Pełka, Tygodnik Podhalański
Łukasz Różański, Wiadomości Wrzesińskie
Michał Samul, TVN24, Fakty TVN
Tomasz Sekielski, Newsweek
Mariusz Smolarek, Radio Zet
Tadeusz Sołtys, RMF FM
Krzysztof Strzelecki, Tygodnik Siedlecki
Agnieszka Szymkiewicz, swidnica24.pl
Janusz Urbaniak, Rzecz Krotoszyńska
Wojciech Waligórski, Nowy Łowiczanin
Bartosz Węglarczyk, Onet
Paweł Wołosik, Przegląd Sportowy
Paweł Zielewski, Forbes
Anna Zimny-Zając, Medonet
Krzysztof Zyzik, O!Polska

 

oświadczenie
Udostępnij