Nowa wersja „Spiceworld” Spice Girls już w sprzedaży

Nowa wersja „Spiceworld” Spice Girls już w sprzedaży

Z okazji 25-lecia „Spiceworld”, drugiego albumu największego dziewczęcego zespołu wszech czasów, Spice Girls wydały nową i rozszerzoną wersję krążka. Album jest już dostępny w sklepach oraz serwisach cyfrowych.

Wyselekcjonowany przez sam zespół album „Spiceworld 25” łączy w sobie oryginalne wydawnictwo, które znalazło się na szczycie list przebojów, niektóre z ich ulubionych bonusowych utworów i b-side’y z wcześniej niepublikowanymi nagraniami na żywo z archiwum Virgin Records.

 

Zespół komentuje:

– Era „Spiceworld” była dla nas świetną zabawą. Miałyśmy już album #1 „Spice”, podróżowałyśmy po całym świecie spotykając naszych niesamowitych fanów, wydałyśmy drugą płytę ORAZ miałyśmy własny film! Kto by pomyślał? To szaleństwo, że minęło 25 lat.

 

Kultowy album „Spiceworld” ukazał się 3 listopada 1997 roku i spędził trzy tygodnie na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii i 48 tygodni w pierwszej czterdziestce. W pierwszym tygodniu w UK album sprzedał się w 192 tys. egzemplarzy, przekraczając milion sprzedaży już po ośmiu tygodniach i osiągając 1. miejsce w jedenastu innych krajach. Do tej pory „Spiceworld” sprzedał się w ponad 14 milionach egzemplarzy na całym świecie, w tym ponad 1,6 miliona w samej Wielkiej Brytanii (5x platyna) i 4,2 miliona w USA (4x platyna).

Highlight nowego wydawnictwa to uwielbiany przez fanów „Step to Me” — pierwotnie ścieżka dźwiękowa kampanii napojów z 1997 roku, która zachęcała fanów do zebrania dwudziestu różowych kapsli w zamian za singiel CD z czterema utworami. Ponadto cyfrowe i dwupłytowe formaty „Spiceworld 25” zawierają niespotykane wcześniej oryginalne nagranie demo.

Spice Girls - Spiceworld25
Spice Girls – Spiceworld25

Fani od dawna domagali się albumu na żywo, który uchwyciłby emocje wywołane niezwykle udaną trasą Spice Girls w 1998 roku w Europie i Ameryce Północnej. Z pewnością ucieszą się więc z czterech wcześniej niepublikowanych nagrań zawartych zarówno w zestawie 2LP, jak i zestawie kaset magnetofonowych — wszystkie piosenki zostały nagrane na różnych koncertach.

Wraz z kilkoma ponadczasowymi remiksami, przeszukanie archiwów ujawniło wcześniej niepublikowaną wersję „Viva Forever”. John Themis Ambient Mix został nazwany na cześć australijskiego gitarzysty, który był współautorem solo #1 Emmy Bunton, „What Took You So Long” z kwietnia 2001 roku.

Płyta w formacie cyfrowym, CD i na kasetach uzupełnia zupełnie nowy „Spice Girls Party Mix” – niemalże piętnastominutowej popowej fiesty, która zawiera największe i najpopularniejsze przeboje grupy.

Spice Girls
Spice Girls

Po kultowym dziś debiutanckim singlu „Wannabe”, który znalazł się na szczytach listach przebojów w 37 krajach, pierwszy album Spice Girls zatytułowany „Spice” rozszedł się w nakładzie przekraczającym 31 milionów egzemplarzy. Tym samym jest to najlepiej sprzedająca się płyta żeńskiej grupy w historii. Od tego czasu dziewczyny sprzedały 90 milionów płyt na całym świecie, wydając trzy długogrające krążki oraz 11 singli. Wśród licznych nagród, którymi wyróżniono Spice Girls, znalazła się nagroda BRIT za nadzwyczajny wkład w brytyjską muzykę.

Statystyki „Spiceworld”:

· „Spiceworld” spędził trzy tygodnie na 1. miejscu listy albumów w UK i 48 tygodni na brytyjskiej liście Top 40

· 192 tys. sprzedanych egzemplarzy w pierwszym tygodniu w Wielkiej Brytanii, milion egzemplarzy już po ośmiu tygodniach

· 1. miejsce w jedenastu innych krajach, 2. miejsce w Kanadzie, 3. miejsce w USA i 6. w Japonii

· Płyta zawiera single „Spice Up Your Life”, „Too Much”, „Stop” i „Viva Forever”

· „Spice Up Your Life” i „Stop” były drugą i trzecią najczęściej odtwarzaną piosenką Spice Girls (audio i wideo) w 2021 roku

· Album i single wywołały „Spice Manię”, podkręconą przez premierę filmu „Spice World” w grudniu 1997 roku, który zarobił ponad 100 milionów dolarów na całym świecie

· Spice Girls zagrały swój pierwszy w historii koncert w Abdi İpekçi Arena w Stambule w Turcji 12 października 1997 roku. Wideo z koncertu przed 8 tys. fanów zostało wydane przez Virgin Records jako „Girl Power! Live in Stambul”

· Rozpoczęta w 1998 roku Spiceworld Tour obejmowała 97 koncertów w Europie i Ameryce Północnej

Udostępnij