Marshmello i Manuel Turizo w nowym singlu „El Merengue”

Marshmello i Manuel Turizo w nowym singlu „El Merengue”

„El Merengue” to naprawdę wyjątkowa współpraca – nominowany do nagrody Grammy Marshmello połączył siły z młodym fenomenem Manuelem Turizo, aby złożyć hołd muzyce elektronicznej i wywodzącej się z Dominikany merengue. Premierze towarzyszy oficjalny teledysk, w którym zobaczyć możemy obu artystów.


Marshmello i Manuel Turizo, zapowiedzieli współpracę 24 lutego. W metrze i na ruchliwych ulicach Nowego Jorku zauważono charakterystyczny hełm Marshmello. Gdy zegar wybił godzinę 17:00, okazało się, że kryje się pod nim sam Manuel Turizo. Fani otoczyli kolumbijskiego artystę na Times Square, a ogłoszenie było transmitowana na Instagramie.

Marshmello już od jakiegoś czasu nawiązuje hiszpańskojęzyczne współprace. Podczas koncertu w Meksyku zaprezentował publiczności kolejny niewydany utwór z udziałem meksykańskich artystów (Fuerza Regida i Peso Pluma). Teorie fanów nie mają końca, zwłaszcza odkąd zdradził, że pracuje nad nowym albumem.

Jeśli chodzi o katalog Manuela Turizo, „El Merengue” jest następstwem przeboju „La Bachata”. Utwór podbił wiele list Billboardu, na których spędził wiele tygodni – dokładniej 21 tygodni na Hot 100 (najwyżej: #67), 33 tygodnie na Global 200 (#6) czy 40 tygodni na Tropical Airplay (w tym 10 tygodni na 1. miejscu). Piosenka przez 31 tygodni była w Top 50 na Spotify. Do tej pory zdobyła ponad 969 milionów streamów oraz 403 miliony wyświetleń.

Oficjalny teledysk do „El Merengue” (reż. Chadrick Preuss i Sandeep Vadlamudi) podąża za Turizo, który wpada na swoją byłą dziewczynę w nocnym klubie. Nagle uświadamia sobie, że jego miłość nigdy nie zgasła. Dzięki wsparciu swojego kumpla Marshmello, bohater postanawia przełamać się i podejść do ukochanej. Ich uczucie odradza się w rytmie merengue electrónico.

Piosenkę skomponowali Manuel Turizo, Marshmello, Edgar Barrera, Julián Turizo, Miguel Andres Martinez Perea, Carolina Isabel Colón Juarbe, Nicolas Jose Cotton i Juan Diego Medina Vélez. Produkcją utworu zajęli się Marshmello, Nico Cotton, Slow Mike oraz Edgar Barrera.

„El Merengue” to pierwszy kawałek Marshmello eksplorujący ten gatunek. W ubiegłym roku artysta podbił listy przebojów piosenką „Numb” z Khalidem. Utwór wspiął się m.in. na 3. miejsce listy Hot Dance/Electronic Songs.

Nominowany do nagrody Grammy Marshmello wciąż przekracza granice w branży. Dzięki singlom z czołówek list przebojów i współpracy z takimi artystami jak Juice WRLD, Halsey, Demi Lovato, Bastille, Kane Brown, Selena Gomez, Jonas Brothers i nie tylko, Marshmello ma aż 13 miliardów streamów na samym tylko Spotify. Z prawie 42 milionami słuchaczy miesięcznie, jest jednym z 50 najczęściej streamowanych artystów na świecie na Spotify oraz trzecim najczęściej subskrybowanym artystą na YouTube.

Na okładce magazynu Forbes „30 Under 30” Marshmello udowodnił, że jest nie tylko innowacyjnym producentem, ale i myślącym przyszłościowo biznesmenem. Poza własną marką pianek z nadzieniem czekoladowym („Stuffed Puffs”) uruchomił kanał rozrywkowy dla dzieci Melodees. Ostatnio współpracował z Jonas Brothers nad ich hitem „Leave Before You Love Me” (13. miejsce listy Billboard Hot 100), a także został nominowany do Najlepszego tanecznego/elektronicznego albumu na Grammy w 2022 roku.

Jego ostatni singiel „Numb” z Khalidem był nominowany do MTV VMA w kategorii Piosenka lata. Niedawno Marshmello połączył siły z Monday Night Football ESPN, zremiksował piosenkę „Heavy Action” i został mianowany kuratorem muzycznym NFL sezonu 2022-2023. Jest też pierwszym artystą, który nawiązał współpracę z Coca-Colą – współtworzył limitowaną edycję napoju.

Talent, wszechstronność muzyczna i natychmiast rozpoznawalny głos sprawiły, że Manuel Turizo Zapata z Kolumbii stał się jednym z najszybciej rozwijających się artystów miejskiej muzyki. Dzięki mieszance prostoty „chłopaka z sąsiedztwa” i mocy prawdziwej gwiazdy, Turizo popularyzuje swój styl na całym świecie. W 2017 roku pojawił się na scenie z hitami „Una Lady Como Tú” i „Bésame”, a w 2018 roku wydał przełomowy singiel „Culpables”.

Manuel Turizo ma na koncie wiele nominacji, m.in. do Latin American Music Awards (2018), Premios Juventud (2019), Premio Lo Nuestro (2020) i Premios Tu Música Urbano (2020) – na tej ostatniej był jednym z nielicznych kandydatów spoza Puerto Rico.

Jego pierwszy album studyjny „ADN” ukazał się w 2019 roku. Dwa lata później wydał drugi krążek „Dopamina”. Płyta zawierała współprace z takimi artystami, jak Wisin & Yandel, will.i.am i Maluma.

Obecnie Manuel szykuje się do premiery trzeciego albumu, którego tytuł pochodzi od roku, w którym się urodził – „2000”. Pierwsza zapowiedź płyty, „La Bachata”, od miesięcy utrzymuje się w pierwszej piątce najczęściej oglądanych filmów na YouTubie. W październiku artysta zaprezentował singiel „Extasis” z udziałem Marii Becerry.

Marshmello
Udostępnij