Prawie każdy z nas ma ten klawisz w klawiaturze. Czy wiecie jak go wykorzystać? Podpowiadamy

Prawie każdy z nas ma ten klawisz w klawiaturze. Czy wiecie jak go wykorzystać? Podpowiadamy

Klawisz WINDOWS na naszej klawiaturze ma wiele praktycznych zastosowań, z których jednak niewiele osób korzysta. Przyznamy się szczerze, że kiedyś również rzadko go używaliśmy. To się jednak zmieniło i teraz zawsze przy pracy przy komputerze stosujemy go do wykorzystywania wielu funkcji komputera. 


Klawisz Windows + inne, jako pomocne skróty. Dzisiaj podpowiemy Wam niektóre z nich.

Skrót WINDOWS + L

Jeśli pracujecie w biurze, gdzie jest więcej osób i odchodzicie od komputera i nie chcecie by ktoś miał do niego dostęp, ten skrót po prostu musicie znać. Powoduje on zablokowanie komputera i po powrocie znów trzeba wpisać hasło do swojego profilu by go odblokować. Bardzo przydatne.

Klawisz WINDOWS + Strzałka w bok

Gdy pracujecie na wielu oknach możecie je wszystkie rozmieścić na swoim pulpicie obok siebie. Do tego właśnie służą te skróty. Trzymając klawisz WINDOWS i używając strzałki w bok możecie ustawić okna w odpowiednich kierunkach. Na przykład, gdy macie trzy otwarte okna i na pierwszym użyjecie WINDOWS i →, na drugim WINDOWS oraz ← ↑ i trzecim WINDOWS i ←↓ to uzyskacie taki oto rozkład pulpitu:

Układ aplikacji na pulpicie
 
 

Dużo łatwiej pracuje się w ten sposób na jednym monitorze i wielu oknach. Z tego co pamiętamy, funkcję dzielenia ekranu w ten sposób na powierzchnie robocze posiadał dopiero Windows 10 więc na starszych wersjach systemu trik ten może nie zadziałać.

Sam Windows

Zamiast klikać menu Start czy znaczek Windows w dole ekranu wystarczy wcisnąć ten klawisz by wywołać menu Start. To również ułatwia pracę i gdy mamy już opanowany taki skrót pozwala nam to zaoszczędzić trochę czasu podczas pracy na komputerze.

Windows + E

To kolejny skrót, z którego korzystamy bardzo często. Jego kliknięcie otwiera Eksplorator plików, a stąd możemy już przejrzeć cała zawartość naszego dysku.

Windows + G

Zapewne zdarzyło Wam się obejrzeć krótki film ze zrzutu obrazu osoby grającej w grę akcji lub film instruktażowy na którym widać pełny pulpit ekranu. To właśnie dzięki temu skrótowi na swojej klawiaturze możecie wykonać taką operację. Pozwala na włączenie paska gry Xbox Live, za pomocą którego możemy nagrywać rozgrywkę, wykonywać zrzuty ekranu czy wejść do aplikacji Xbox.

Więcej skrótów klawiaturowych z klawiszem Windows

Oczywiście nie są to wszystkie z możliwych skrótów klawiaturowych, które można użyć. Wszystko zależy od tego w jaki sposób wykorzystujecie swój komputer i jakie zadania na nim wykonujecie. Dlatego warto takich skrótów się nauczyć i wykorzystywać te, które przydają nam się w naszej codziennej pracy najbardziej.

 

 • WINDOWS + L  – blokowanie komputera
 • WINDOWS + D – wyświetlanie i ukrywanie pulpitu
 • WINDOWS + A – otwarcie centrum akcji
 • WINDOWS + H – rozpoczęcie dyktowania
 • WINDOWS + I – otwieranie okna ustawień
 • WINDOWS + M – minimalizowanie wszystkich okien (WINDOWS + Shift + M aby je przywrócić)
 • WINDOWS + O – zablokowanie orientacji urządzenia (przydatne przy tabletach z Windows)
 • WINDOWS + R – otwarcie okna uruchamianie
 • WINDOWS + S – otwarcie okna wyszukiwanie
 • WINDOWS + T – przełączenie między aplikacjami na paski zadań
 • WINDOWS + TAB – otwarcie widoku zadań
klawisz
Udostępnij