Egipt będzie miał nową stolicę. Wiemy, jakie miasto zastąpi Kair

Egipt będzie miał nową stolicę. Wiemy, jakie miasto zastąpi Kair

Kair ma pozostać stolicą Egiptu tylko do końca 2021 roku. Prezydent kraju Abd al-Fattah as-Sisi 6 lat temu podjął decyzję o budowie nowej stolicy od zera, na całkowitym pustkowiu. Wygląda na to, że pierwsza część tego projektu zmierza do końca.


Kair to największe miasto Egiptu, które zamieszkuje prawie 20,5 mln ludzi. Obecnie pełni on funkcję stolicy kraju, ale już niebawem ta sytuacja się zmieni. Ma bowiem tak postać jedynie do grudnia 2021 roku. Od tego momentu rolę tę przejmie Nowa Stolica Administracyjna. Na razie jest ona w ten sposób określana, ale nieoficjalnie mówi się, że nowe miasto stołeczne będzie nazywało się Wedian.

Skąd taka zmiana? Już kilka lat temu taką decyzję podjął prezydent kraju Abd al-Fattah as-Sisi. Polityk sprawuje ten urząd od 2014 roku i już 6 lat temu wpadł na pomysł stworzenia stolicy od zera, na zupełnym pustkowiu. Pierwszy etap realizacji jego przedsięwzięcia, dobiega końca. Teraz pozostaje tylko zachęcić urzędników do pracy na kompletnym odludziu.

Egipt będzie miał nową stolicę. Wiemy co zastąpi Kair.

Egipt będzie miał nową stolicę. Tym samym państwo dołączy do grona tych zakątków, które zdecydowały się na budowę swoich miast stołecznych od zera, na całkowitym pustkowiu. Ma to związek z ogłoszonym w 2015 roku projektem Nowej Stolicy Administracyjnej, którego pomysłodawcą był sam prezydent Sisi.

Realizacja projektu trwa i ma się dobrze, a władzom kraju pozostaje tylko namówić urzędników i pracowników do tego, żeby zechcieli przenieść się na odludzie do pracy. Rząd namawia ich luksusowymi warunkami życia, a także bezpieczeństwem. Mówi się bowiem, że w Kairze na to drugie nie można liczyć.

Jak będzie wyglądała nowa stolica, o której nieoficjalnie mówi się, że będzie się nazywała Wedian? Ma ona zajmować powierzchnię 168 km2 i będą się tutaj znajdowały niezbędne do życia obiekty. Centrum tego miejsca stanowić będzie 385 metrów wieża, do której będzie można dotrzeć jednoszynową kolejką. Znajdziemy tu parlament, duży kompleks religijny i mający 10 km długości park.

Prócz tego do stolicy Egiptu mają zostać przeniesione ministerstwa, uczelnie, galerie handlowe, a także duże kompleksy biznesowe. Siedziby firm mają utworzyć tutaj oddzielną dzielnicę gospodarczą. Ma ona zostać ukończona do 2023 roku.

Miasto zostanie zbudowane zgodnie z nowoczesnymi technologiami i będzie też funkcjonowało w oparciu o nowinki. Powstaną tutaj osiedla, w których dachy budynków mają zostać pokryte panelami fotowoltaicznymi. Mieszkańcom niczego tu nie zabraknie. Do tej pory zrealizowano 60 proc. tego projektu, a za opóźnienia odpowiada oczywiście pandemia koronawirusa.

Udostępnij