6 grudnia obchodzimy Mikołajki. Co to za święto i dlaczego wypada 6 grudnia?

6 grudnia obchodzimy Mikołajki. Co to za święto i dlaczego wypada 6 grudnia?

Co roku każde dziecko z podekscytowaniem czeka na początek grudnia, zastanawiając się, co też tym razem znajdzie w swoim np.bucie lub łóżku. Ale dlaczego akurat 6 grudnia?

Około 270 roku w bogatej rodzinie zamieszkałej w mieście Patara w dzisiejszej Turcji urodził się długo wyczekiwany chłopak, któremu nadano imię Mikołaj. Od najmłodszych lat wykazywał się on niezwykłą wrażliwością i pobożnością. Po śmierci swoich rodziców odziedziczył duży spadek, którym dzielił się z najuboższymi mieszkańcami miasta. Po kilku latach został biskupem Miry, cieszącym się ogromnym uznaniem wśród wiernych.

Istnieje wiele legend dotyczących działalności św. Mikołaja. Jedna z nich głosi, że uchronił przed śmiercią trzech młodzieńców, skazanych przez cesarza Konstantyna I Wielkiego, za drobne przestępstwa. Druga mówi, że swoją wytrwałą modlitwą, uratował rybaków podczas sztormu na morzu. Krążą także opowieści, że jeden z mieszkańców Patary, popadł w skrajną biedę i z braku pieniędzy, postanowił sprzedać swoje córki do domu publicznego. Poruszony biskup, by uchronić kobiety przed smutnym losem, wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one prosto do pończoch, które suszyły się przy rozgrzanym kominku. Podaje się, że właśnie stąd wziął się zwyczaj wieszania skarpetek oraz wystawiania butów na prezenty.

mikolaj

Mikołajki są świętem mającym na celu upamiętnienie postaci świętego Mikołaja, biskupa Miry. Z dostępnych informacji wynika, że 6 grudnia około 350 roku zmarł św. Mikołaj, którego pochowano w Myrze. Po zajęciu Myry przez Saracenów jego relikwie zostały wykradzione w 1087 roku przez włoskich kupców i przeniesione do Bari. Dokonano tego właśnie dlatego, by upamiętnić postać św. Mikołaja.

Współcześnie obdarowujemy bliskich drobnymi upominkami. Jednak nie zawsze wyglądały tak mikołajkowe zwyczaje.

W XVI wieku na Wyspach Brytyjskich pojawił się zwyczaj wynoszenia dyrektora szkoły z budynku. Tego dnia dzieci przejmowały kontrolę w szkole. W XV wieku zaczęły się pojawiać wzmianki o św. Mikołaju, który przynosi prezenty dzieciom. Wierzenia te dotyczą głównie źródeł polskich, czeskich, austriackich, czy holenderskich. Atrybutami św. Mikołaja były i są do dzisiaj: biała broda, czerwona szata biskupia i pastorał.

mikolaj 2

W jaki sposób obchodzimy to święto?

Jak powszechnie wiadomo, jeszcze sto lat temu Mikołajki były dniem wolnym od pracy. Współcześnie dzień ten nie jest objęty zniesieniem obowiązku pracy, ale mimo to obfituje w wiele przyjemności, m.in. w prezenty. Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku 6 grudnia.

Co roku tradycyjnie obdarowujemy swoje pociechy i swoich bliskich drobnymi upominkami – słodyczami, zabawkami czy książkami. To właśnie w nocy z 5 na 6 grudnia dzieci wystawiają buty lub skarpety z zamiarem otrzymania drobnej niespodzianki.

6 grudnia zazwyczaj w wielu szkołach, domach kultury, parafiach i miastach organizowane były liczne wydarzenia upamiętniające postać św. Mikołaja. Częstym wydarzeniem są publiczne wręczenia prezentów przez mężczyzn przebranych za Mikołaja. Ponadto, w wielu miejscowościach tego dnia organizowane były koncerty świąteczne.

mikolaj 1

Dobroć od zawsze niesie ze sobą uśmiech, prezenty nawet te najmniejsze, wielką radość. Tego uśmiechu i radości życzymy Wam całym sercem i by na każdym rogu spotkał Was Św. Mikołaj. 

 

Udostępnij