Nominowani do Fryderyków 2021

Nominowani do Fryderyków 2021

18.03.2021 | Nominowani do Fryderyków 2021 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej!

 
Album roku pop:
          Lanberry – „Co gryzie panią L?”Co gryzie pania L 

Przez dwa lata od wydania mojej poprzedniej płyty „miXtura” zmieniło się tak dużo, jakby minęła co najmniej dekada. Dlaczego i jak do tego doszło? O tym właśnie opowiada moja trzecia płyta. To w sumie bardzo intymna podróż, bo chcę opowiedzieć coś o sobie. Chcę przekazać w dźwiękach, słowach i obrazach, kim jest pani L. Kim jest Lanberry. A że to muzyka jest nośnikiem tego, co noszę w sobie, to z tych piosenek wyłania się postać, którą można sobie samemu poskładać. Lanberry

          Zuza Jabłońska – „Psycho”Zuza Jablonska PSYCHO
Zuza Jabłońska, to jedna z najciekawszych młodych artystek, która świetnie funkcjonuje na granicy mainstreamu i alternatywy. Dała się poznać jako najbardziej dojrzała uczestniczka „The Voice Kids”, a jej charakterystyczna barwa głosu i nieprzeciętne umiejętności wokalne zaprowadziły ją do finału. W każdym kolejnym utworze artystka pokazuje inną odsłonę, jednak przy zachowaniu podobnej ekspresji oraz estetyki. W swoich tekstach porusza bardzo ważne problemy społeczne.

Długo oczekiwany debiutancki album Zuzy Jabłońskiej pt. „Psycho” ukazał się 16 października 2020 roku.

          Maria Sadowska ,,Początek Nocy”poczatek nocy

Po 6 latach od ostatniego wydawnictwa zdecydowała się nagrać album, który łączy wszystkie gatunki, w jakich się do tej pory poruszała. Swoje muzyczne doświadczenia i fascynacje zamknęła w płycie z piosenkami o miłości. I tak znajdziemy na niej jazzujące nowoczesne utwory, jak „Marakeczi” ze specjalnym udziałem Leszka Możdżera, przestrzenne ballady jak „Wolno umierać” czy przebojowe, elektroniczne „Sen” i tytułowy „Początek nocy”, przywołujące na myśl hity The Weeknd czy Calvina Harrisa.

          Natalia Kukulska ,,Czułe Struny’czule struny b iext66295180

To największa artystyczna produkcja na naszym rynku fonograficznym, jak również wydarzenie bez precedensu na świecie. Wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Dostały one nową, wielowarstwową oprawę̨ od pięciu znamienitych polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego. Pod ich batutą zabrzmiała nasza najlepsza orkiestra – Sinfonia Varsovia. Obok orkiestry pojawiają wspaniali muzycy, m.in. Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka, Piotr Wrombel. Dodatkowym zaszczytem jest gościnny udział wybitnego pianisty, Janusza Olejniczaka, którego wykonania Chopina docenia cały świat. Za reżyserię̨ dźwięku i mix utworów odpowiedzialny jest niezwykle ceniony Leszek Kamiński.

          sanah ,,Królowa Dram”Sanah 1

Debiutancki album studyjny Sanah, wydany 8 maja 2020 roku. Płyta zadebiutowała na 1. miejscu polskiej listy sprzedaży OLiS oraz uzyskała status podwójnej platynowej płyty. Zajęła też piąte miejsce w zestawieniu OLiS za rok 2020.

 
Album roku pop alternatywny:
          Kasia Lins – „Moja wina”moja wina
Kasia Lins to wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. W 2018 roku wydała długogrający album „Wiersz ostatni”, który spotkał się z doskonałym odbiorem zarówno słuchaczy jak i dziennikarzy. Jej muzykę, koncerty i klipy charakteryzuje duszna atmosfera i kinematograficzny nastrój.
„Moja wina” to zbiór opowiadań o piekle i raju, niemocy i pragnieniu, upadkach i uniesieniach.
„Moja wina” w sposób rytualny, wykorzystując niekiedy liturgiczny dialekt, obserwuje manię kultu, dzieli się wątpliwościami, snuję opowieść o mocach i słabościach.
„Moja wina” to odurzająca warstwa instrumentalna, wsparta niepokojącymi wokalizami i chórami. Mszalny charakter muzyki toczy walkę ze świeckim wydźwiękiem treści.
         
Vito Bambino – „Poczekalnia”poczekalnia
Mateusz Dopieralski aka Vito Bambino stworzył materiał, w którym jak w lustrze odbija się jego muzyczne DNA. Jeśli dobrze wsłuchamy się w zawarte na płycie piosenki, usłyszymy przeróżne elementy, jakie składają się na to różnorodne stylistycznie dzieło.
Mamy wciąż niezrealizowane marzenia, ale i coraz więcej obowiązków. Czy więc musimy rezygnować?
Vito Bambino i jego „Poczekalnia” są dowodem na to, że odpowiedź na to pytanie może być negatywna. Bo życie czasami niespodziewanie podsuwa nowe możliwości, które warto wykorzystać. Artysta został wywołany przez życie do odpowiedzi i udzielił jej w postaci prawdziwych, szczerych piosenek o tym, co ważne. Miłości, przyjaźni, radości i innych.
         
Krzysztof Zalewski ,,Zabawa’Krzysztof Zalewski Zabawa
11 utworów będących tak ogromnym misz-maszem stylów, że nie sposób nie być zaskoczonym po pierwszym odsłuchu. Zabawa oprócz tego nowego Zalewskiego, ma w sobie nadal jego moc w głosie i jego pazur gdy krzyczy Tańcz!. To kolejny etap w karierze dojrzałego muzyka, ale ten sam, niezaprzeczalnie ogromny, talent.
 
          Hania Rani ,,Home”0020203228 10
Drugi album solowy polskiej pianistki Hani Rani – Hanny Raniszewskiej – polskiej pianistki, kompozytorki i wokalistki, który ukazał się 29 maja 2020 roku pod szyldem brytyjskiej wytwórni Gondwana Records.
          Artur Rojek ,,Kundel”Rojek
Prawie 6 lat po premierze solowego debiutu, dyrektor artystyczny OFF Festivalu Artur Rojek, wydał drugą solową płytę.
„Kundel” jest opowieścią o zwykłości, docenianiu tego, co się ma i miłości, która zawsze jest nadzieją.” – mówi Artur Rojek.
 
Album roku hip-hop:
 
           Włodi, 1988 – „W/88”Wlodi 1988 W88
Album „W/88” to produkcja niezwykle wyjątkowa. Włodi zdecydował się na współpracę z jednym producentem, nie oznacza to jednak ograniczonej formy tego wydawnictwa. Działanie z połową duetu Syny zaowocowało niezwykle przemyślanymi, surowymi oraz wyjątkowymi utworami. 1988 nadał krążkowi swojego indywidualnego stylu, który wybija go przed szereg. Na krążku możemy usłyszeć reprezentantów młodego pokolenia, między innymi Miłego ATZ, Wiadrowskiego czy tajemniczy skład Tonfa. Nie zabrakło jednak miejsca dla Pryksona Fiska, czy Jetlagz, którzy ubarwiają krążek powrotem do głębokiego oldschoolu.
          Mata ,,100 Dni Do Matury”Mata
Debiutancki album studyjny polskiego rapera Maty. Wydawnictwo ukazało się 18 stycznia 2020 roku nakładem wytwórni muzycznej SBM Label. Album zadebiutował na 1. miejscu polskiej listy sprzedażowej OLiS, uzyskując później status potrójnie platynowej płyty.
          PRO8L3M ,,Art Brit 2”Problem
“Art Brut 2″ jest kontynuacją kultowego, wydanego przez PRO8L3M nieoficjalnie mixtape’u “Art Brut”. jest albumem koncepcyjnym w całości opartym o sample z polskiej muzyki lat 70., 80. i 90. XX wieku.
          Quebonafide ,,Romantic Psycho”Quebonafide

Romantic Psycho – czwarty album polskiego rapera Quebonafide. Wydawnictwo ukazało się 1 kwietnia 2020 roku nakładem własnej wytwórni QueQuality. Wydanie albumu jest podzielone na trzy wersje. W ramach promocji została zaplanowana trasa pt. Romantic Psycho Experience

          Taco Hemingway ,,Jarmark”Taco 1

Jarmark jest moją pierwszą płytą od „Trójkąta warszawskiego”, na której nie rapuję o swojej obecnej sytuacji; no, z wyjątkiem jednej jedynej linijki (pozdrawiam @golecuorkiestra ). Znajdziecie tu trochę storytellingu (trylogia „Łańcuchów”, „Szczękościsk”, „1990s Utopia”), garść wspomnień dziecięcych i nastoletnich (ciąg trzech piosenek po drugim „Łańcuchu”), kilka domorosłych obserwacji społecznych („Influenza”, „Panie, to Wyście!”, „Polskie Tango”). – napisał o „Jarmarku” Taco Hemingway

Dziękuję wszystkim, którzy pracowali nad albumem. Jestem wam wdzięczny bardziej niż potrafię to ubrać w słowa. Bez was wszystkich jedyne co mógłbym robić to co najwyżej pisać teksty i nagrywać je na dyktafon, bo poza tym nie potrafię robić zupełnie nic.

 
Album roku soul, r’n’b, gospel:
 
          Rosalie. „IDeal”Rosalie

Album powstawał w trakcie trasy koncertowej płyty „FLASHBACK”. Liczba zagranych koncertów, zdobyta pewność siebie na scenie, nawet niektóre porażki, bardzo wzmocniły moją wizję na ten krążek. Zależało mi na dobrej zabawie, luzie i pokonywaniu własnych barier. Siedzenie w studio z trzema dodatkowymi osobami początkowo wydawało mi się absurdalne, byłam przyzwyczajona do pracy w pojedynkę, ale emocje i ilość pomysłów, które rodziły się podczas takich sesji, były czymś totalnie odjechanym. Po raz kolejny przekonałam się, że współpraca z wieloma osobami jest tym, co sprawia, że każdy numer ma swój własny charakter i inną energię. To były bardzo intensywne, radosne i świadome dwa lata pracy, dzięki, którym nauczyłam się wymagać od siebie coraz więcej

Rosalie.

          Paulina Przybysz ,,Odwilż”odwilz b

Odwilż” przynosi materiał trudny do zakwalifikowania, bo jest to i r&b, i soul, i elektronika. Jest to odjazd na jazzowe instrumenty bliski zarówno dokonaniom chłodnej Ścianki, jak i społecznemu hip-hopowi Erykah Badu. Jest w tym coś z klimatu post rocka, ale przetworzonego przez myślenie współczesnych klasyków.

          Bartek Królik ,,Pan Od Muzyki”Bartek

Debiutancki, autorski album legendy polskiej muzyki rozrywkowej. Bartek Królik, jako jeden z pionierów łączenia hip-hopu i R&B, wniósł do rodzimej sceny wiele dobrego, przede wszystkim jako współtwórca Sistars. Dziś uprawia gatunek, który można by nazwać hip pop siup

Album roku rock:
 

          Acid Drinkers i różni wykonawcy – ,,Ladies and Gentlemen on Acid (A Tribute to Acid Drinkers)”Acid

Legendarni rockersi z Poznania, świętowali w ubiegłym roku trzydziestolecie działalności scenicznej. Skutkiem tego świętowania jest album tribute zatytułowany „Ladies and Gentlemen On Acid”, na którym wystąpiła grupa muzyków z polskiej sceny rockowej i metalowej, tudzież innych nurtów muzycznych. Zresztą przedstawiciele tych ostatnich, wywodzący się z reggae Gutek, czy na co dzień reanimująca bigbita Ania Rusowicz zaprezentowali utwory Acid Drinkers w jakże oryginalnej interpretacji.
          Dr Misio – „Strach XXI wieku”DR MISIO
W 13 zawartych na albumie utworach odbijają się różne odcienie rocka, składające się na styl Dr. Misio. Jest bezpośrednie łobuzerskie granie („Siedemnastolatki”), niemalże stworzone do radia hiciarskie rockowe kawałki („Mam dwie głowy”), skłaniające do refleksji, zadumy, podszyte nostalgią lżejsze kompozycje („Mnie nie ma”), a nawet coś do pobujania się („Zwierzę”), czy wręcz potańczenia (zajeżdżający rockabilly „Wesołe miasteczko”).
„Strach XXI wieku” to płyta, której należy słuchać wielokrotnie i dokładnie należy wsłuchać się w teksty. Bo Arek Jakubik wielokrotnie trafia w punkt i zapewne niejeden odbiorca zgodzi się z tym, że bezmyślne siedzenie przed telewizorem nic dobrego nie przyniesie, a co najwyżej może nas utwierdzić w przekonaniu wyrażonym w utworze „Zwierzę”, że „społeczeństwo jest kompletnym debilem”.

          EDYTA BARTOSIEWICZ  – ,,Ten Moment”Edyta

Siódmy album studyjny Edyty Bartosiewicz, wydany 8 maja 2020 przez własną wytwórnię Eba Records. Muzykę i teksty piosenek z płyty napisała sama artystka. Single z albumu to: „Lovesong”, „Cyrk” oraz tytułowy „Ten moment”.

          LUXTORPEDA – ,,ANNO DOMINI MMXX”LUXYORPEDA

Piąty album studyjny polskiej grupy muzycznej Luxtorpeda. Wydawnictwo ukazało się 1 października 2020 nakładem wytwórni muzycznej S.D.C.

Luxtorpeda to grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2010 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Friedricha, znanego z zespołów: Acid Drinkers, Arka Noego, Kazik na Żywo i 2Tm2,3. Muzyk do współpracy zaprosił związanych z zespołem 2Tm2,3 gitarzystę Roberta Drężka i basistę Krzysztofa Kmiecika oraz ówczesnego perkusistę Turbo i zespołu Armia Tomasza Krzyżaniaka. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław „Hans” Frencel, raper znany z duetu Pięć Dwa. 

          MAJKA JEŻOWSKA – ,,Majka Jeżowska Live Pol’and’Rock 2019”Majka

Płyta zawierająca zapis występu Majki Jeżowskiej na Polan’and’Rock Festivalu w Kostrzynie w ubiegłym roku.

Album Roku Metal:
 
          CETI ,,Oczy martwych miast”ceti
Zespół powstał 1989 roku z inicjatywy Grzegorza Kupczyka, wokalisty zespołu Turbo oraz Marii Wietrzykowskiej. Nazwa zespołu pochodzi od programu poszukiwań cywilizacji pozaziemskich NASA z 1971 roku (Communication With Extraterestrial Inteligence). Album to absolutna klasyka estetyki heavy metalu i soczystego, archetypicznego hard rocka. I co najistotniejsze, to właśnie fakt, że brawurowo odtwarzane wzorce gatunku są zarazem jednym z najjaśniejszych punktów „Oczu martwych miast”.
          NEUMA ,,Szkice”neuma
„Szkice” to płyta wyjątkowa w naszej dyskografii, o wiele bardziej abstrakcyjna, niejednoznaczna, kończąca trylogię Neumy. Dedykacją dla Sadka i Kocjana zamykamy Kobongową Mandalę”. – Neuma
          VADER ,,Solitude in Madness”Vader
Polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash i death metalu. Powstała w 1983 roku w Olsztynie z inicjatywy gitarzysty Zbigniewa „Viki” Wróblewskiego oraz Piotra „Petera” Wiwczarka, pełniącego wówczas funkcję basisty, a to już ich dwunasty album studyjny.
Utwór roku:
 

          Grzegorz Hyży – ,,Król nocy”Hyzy

“Obiecałem sobie, że wrócę w momencie, kiedy nowy projekt muzyczny dojrzeje na tyle, że będę mógł podzielić się nim z fanami. Teraz właśnie nadszedł ten moment. Pierwsze skojarzenia mogą przywoływać klimat lat 80-tych, ale od początku założeniem było zrobienie tego w ultra nowoczesnym stylu. Większość dźwięków nagrywaliśmy na urządzeniach cyfrowych, ale zdarzyło się też korzystać z kilku analogów” – Grzegorz Hyży.

          Taco Hemingway – ,,Polskie Tango’taco

Raper w utworze porusza przede wszystkim tematy związane z aktualną sytuacją polityczną w kraju. W tekście piosenki „POLSKIE TANGO” Taco mówi o tym, że „Narodowe barwy mamy jak Santa Claus I to ma sens, bo przestałem wierzyć w Polskę dawno”. Możemy znaleźć odwołania m.in. do kluczowych problemów, o których głośno mówi się szczególnie teraz – przed II turą wyborów prezydenckich.

          Sanah – ..Szampan”sanah

Pierwszy singel polskiej piosenkarki Sanah z jej debiutanckiego albumu studyjnego, zatytułowanego Królowa dram. Singel został wydany 3 stycznia 2020. Utwór napisali i skomponowali Zuzanna Jurczak, Magdalena Wójcik i Jakub Galiński.

          Lanberry – „Plan awaryjny”lanberry
„Plan awaryjny niejako domyka historię moich poprzednich dwóch singli: Zew oraz Tracę. Chciałam, by ta piosenka kipiała optymizmem, lekkością i poczuciem wolności. Jest to też ostateczne rozliczenie z przeszłością, dające siłę. „Awaryjny zawiódł plan, ewakuacji nadszedł czas” – opisuję moment w naszym życiu, w którym wyczerpaliśmy wszelkie opcje ratowania relacji, przyjaźni, związku. Czasami trzeba powiedzieć dość, zamknąć rozdział raz na zawsze i iść dalej.” – Lanberry
          Rosalie. – „Nie mów”Rosalie 1
To bezsprzecznie jeden z najbardziej przebojowych utworów w dyskografii Rosalie..
Za produkcję „Nie mów” odpowiedzialny jest duet Marcin Makowiec i Michał Lange, wspierani m.in. przez Chloe Martini. 
Teledysk roku:
 
          Natalia Nykiel – „Volcano”
          Reżyser teledysku: Tadek Śliwa
 
          Viki Gabor – „Getaway”
          Reżyser teledysku: Dawid Krępski
 
          Krzysztof Zalewski – „Annuszka”
          Reżyser teledysku: Monika Brodka i Przemek Dzienis
 
          Margaret ft. Otsochodzi – „Reksiu”
          Reżyser teledysku: Maciek Adamczak
 
          sanah – „Szampan”
          Reżyser teledysku: Dawid Krępski
 
Fonograficzny debiut roku:
 
          Miły Atzmily ATZ
Miłosz Szymkowiak – urodzony w pierwszej stolicy Polski w 1995 roku. Pamiętamy, jak był taki mały, pomagał sąsiadom wnosić zakupy, a sąsiadkom zawsze otwierał drzwi bloku. Wszędzie było go pełno! Ustawki z kolegami pod trzepakiem, rapowanie do butelki po oranżadzie i nielegalne zakłady meczów piłkarskich za tazosy z Pokemonami.
Zawsze byłem hip-hopową duszą, to zawsze było ze mną. Właściwie całe życie słucham rapu. Mam starszą siostrę, która puszczała mi te rzeczy. Gdzieś tak pomiędzy szóstym a dziewiątym rokiem życia nasłuchałem się Pei i Slums Attack, K.A.S.T.Y. Skład, Kalibra 44 i Paktofoniki, WWO, Zip Składu. Z zagranicznych wykonawców na początku poznałem Dra Dre, Snoop Dogga i 2 Paca. Wschodnie Wybrzeże odkrywałem trochę później. – Miły ATZ
          Sobelsobel

Zaledwie 4 tygodnie temu muzyk rozpoczął promocję swojego debiutanckiego albumu pt. “Pułapka na motyle”. Otwierający numer pt. “Alien” odbił się niemałym echem wśród fanów, generując prawie 5.5 mln wyświetleń w samym serwisie YouTube. Premierę miał też drugi singiel z nadchodzącego krążka. W porównaniu do “Aliena”, Sobel daje się poznać z bardzo osobistej strony i dzieli się z fanami swoimi najintymniejszymi sekretami.

Jeśli mam być szczery, to jeden z najważniejszych moich numerów. Nie wiem, czy jestem gotowy, by dzielić się z wami takimi emocjami. To g**** jest mega osobiste, klip i każdy pojedynczy wers kryje w sobie bardzo głębokie znaczenie, w dodatku sam numer, stylistycznie odbiega od reszty, na czym również bardzo mi zależało. Na ten moment nie chcę rozwijać się na sam temat utworu. 
To pułapka na motyle
To moje życie
To ja
          Matamata2
Michał Matczak – polski raper oraz autor tekstów z Wrocławia. 11 grudnia w sieci pojawił się najnowszy utwór rapera Maty pt. „Patointeligencja”, który zapowiada jego debiutancki album „100 dni do matury”. W zaledwie tydzień od publikacji piosenka osiągnęła ogromną popularność, dobijając do 6 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. Klip natychmiast wywołał skrajne reakcję, dzieląc odbiorców na tych, którzy młodego rapera uznali za zblazowanego nastolatka oraz tych, którzy widzą w nim wyjątkowy głos młodego pokolenia, precyzyjnie opisujący problemy nowobogackiej młodzieży. 

          Ptakovaptakova

Natalia Ptak – polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów z Gliwic. Wykonuje muzykę alternatywną, alternatywny rock, pop, muzykę elektroniczną oraz hip-hop. Wywodzi się ze sceny niezależnej, ale zasłynęła udzielając się w projektach elektronicznych i hiphopowych (m.in. ma na koncie współpracę z Miuoshem, Jordahem, duetem producenckim Piona). 6 listopada 2020 wydała debiutancki album Suma Wszystkich Dźwięków, który powstał we współpracy z producentem Markiem Dziedzicem oraz Jackiem Szymkiewiczem. Album został wydany poprzez wytwórnię Sony Music Entertainment Poland. Krążek zawiera 13 utworów. W jego tworzeniu brali udział m.in. Marek Dziedzic (odpowiedzialny za muzykę 12 utworów), Jakub Karaś (członek The Dumplings; odpowiedzialny za kompozycje utworu „Bez Nas”) oraz Jacek Szymkiewicz (słowa do 12 utworów).

          Zdechły OsaZdechly Osa

Wychowanek wrocławskiego Kosmosu. Twórca, którego nie sposób nazwać ani raperem, ani rockmanem, ani – tym bardziej – elektronikiem, ale z czystym sumieniem można go określić mianem jednego z ciekawszych głosów krajowego podziemia schyłku drugiej dekady XXI wieku.

 

Najlepsze nowe wykonanie:

 

Igor Herbut: Krakowski spleen0020203228 10 1

Król, Igor Nikiforow: Byłaś serca biciemKrol

Męskie Granie Orkiestra 2020: Płoną góry płoną lasyPlona gory

Paulina Przybysz & Rita Pax feat. Vito Bambino & Wojciech Waglewski: Oni zaraz przyjdą tu (Tribute to Breakout)Paulina 1

VOO VOO: KorowódVOO VOO

Kompozytor roku:
 • Katarzyna Rooijens (Kayah), Małgorzata Uściłowska (Lanberry), Dominic Buczkowski-Wojtaszek, Patryk Kumór
 • Hania Rani
 • sanah
 • Krzysztof Zalewski
 • Michał FOX Król, Grzegorz Hyży, Daniel Walczak
Autor roku:
 • Katarzyna Rooijens (Kayah), Małgorzata Uściłowska (Lanberry), Dominic Buczkowski-Wojtaszek, Patryk Kumór
 • Daria Zawaiłow, Król, Igo
 • Krzysztof Zalewski
 • sanah
 • Grzegorz Hyży
Producent muzyczny roku:
 • @atutowy (Adam Wiśniewski),
 • Dominic Buczkowski-Wojtaszek, Patryk Kumór
 • Gromee
 • Hania Rani
 • Krzysztof Zalewski / Andrzej Markowski
 
Album roku jazz:
 
          Dominik Wania – „Lonely Shadows”wania

Album solowy to poważny krok w rozwoju artystycznym pianisty. Wiele dla mnie znaczy, że ta propozycja wyszła od Manfreda Eichera i ECM. Od początku czułem, że będzie to nagranie w pełni improwizowanej muzyki”. W swoim podejściu do improwizacji na tym albumie, sam dźwięk wyznacza kierunek rozwoju materiału, a także ekspresji i emocji. Nie chciałem przygotowywać niczego wcześniej. Żadnych form, szkiców melodycznych czy warstw harmonicznych. Polegałem w pełni na procesie twórczym grania tu i teraz.

Dominik Wania

 
          Marcin Wasilewski Trio  & Joe Lovano – „Arctic Riff”wasilewski
Pierwsza kreatywna kooperacja polskiego zespołu Marcin Wasilewski Trio i amerykańskiego tenorzysty Joe Lovano, od razu zaowocowała muzyką pełną skondensowanego feelingu, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone. Ten wspólny projekt przedstawia kompozycje Marcina i Joego, jak również standard Carli Bley, „Vashkar”, oraz kolektywne improwizacje z pełnym zaangażowaniem każdego z czterech muzyków. Wyprodukowany przez Manfreda Eichera, „Arctic Riff”, został nagrany w Studios La Buissonne na południu Francji w sierpniu 2019 roku. 

          Andrzej Jagodziński Trio – ,,Bach”jagodzinski

Wielki sukces jazzowych interpretacji Chopina w wykonaniu pianisty Andrzeja Jagodzińskiego sprawił, że muzyk sięgnął do kompozycji mistrza polifonii, Jana Sebastiana Bacha. Sześć utworów barokowego artysty – preludia, partitę, adagio z koncertu d-moll oraz popularną arię na strunie G – zagrało trio prowadzone przez Jagodzińskiego (fortepian), któremu towarzyszyli Adam Cegielski (kontrabas) i Czesław „Mały” Bartkowski (perkusja), muzycy, którzy nagrali z nim wiele albumów, w tym i te z utworami Chopina.

„W muzyce Bacha inspiracją dla tria jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów oraz próba osadzenia tej muzyki w idiomie jazzowym” – Andrzej Jagodziński

          Emil Miszk & The Sonic Syndicate – ,,Artificial Stupidity”emil miszk

Album jest niezłą muzyczną łamigłówką – możecie poszukiwać przeróżnych źródeł inspiracji, przypisywać sobie fragmenty muzyki do różnych jazzowych stylów, czy konkretnych zespołów. To jednak muzyka oryginalna, świeża i zupełnie nieskrępowana jakąś konkretną muzyczną konwencją czy tradycją.

          Michał Tomaszczyk & Petter Oloffson – ,,Scetches from the North”tomaszczyk

To pierwsza autorska płyta polsko-szwedzkiego duetu tworzonego przez puzonistę Michała Tomaszczyka i kontrabasistę Pettera Olofssona. Muzycy grają na co dzień w Norrbotten Big Band.

Michał Tomaszczyk to muzyk znany z projektów z pogranicza jazzu, popu, hip-hopu, world music i awangardy. Koncertuje z uznanymi na świecie artystami, dostaje złote płyty za produkcje hip-hopowe, zdarza się, że jest też angażowany w premiery współczesnych kompozycji klasycznych.

 
Artysta roku jazz:
 
          Dominik Waniawania
Wrażliwość pianisty na wydobycie dźwięku, jego barwę i fakturę, wywodzi się z jego klasycznego wykształcenia, ale cechuje go także niesamowity instynkt improwizatorski, skupiający
          Marcin Wasilewskiwasilewski

Ur. 1975 w Sławnie – polski kompozytor, pianista jazzowy, założyciel zespołu Marcin Wasilewski Trio. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Koszalinie, a następnie Akademii Muzycznej w Katowicach. Był członkiem kwartetu Tomasza Stańki. Od roku 2003 współpracuje z wytwórnią ECM. Sześciokrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka

          Mateusz Smoczyńkismoczynski

Polski skrzypek jazzowy, solista, współzałożyciel Atom String Quartet, New Trio oraz Mateusz Smoczyński Quintet, członek nagradzonej Grammy Awards formacji Turtle Island Quartet

          Michał Tomaszczyktomaszczyk

Urodzony w Szczytnie w 1986 roku, muzyk, kompozytor i aranżer, puzonista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Lider i założyciel kwartetu Biotone

          EABSeabs

Septet jazzowy z Wrocławia, wyrosły w środowisku hip-hopowym, założony w 2011 r. przez Piotra Skorupskiego. Zadebiutowali w maju 2017 płytą Repetitions. Nominowani do Fryderyka 2018 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.

Album Roku Alternatywa:

Błoto ,,Kwiatostan”Bloto

Błoto opiera swoją twórczość, na bardzo dynamicznych i soczystych groovach basu, symbiotycznie współpracującego z perkusją, tworząc solidne hip-hopujące fundamenty pod coraz odważniejsze wycieczki często zelektronizowanych instrumentów klawiszowych oraz coraz częściej zanurzonego w efektach saxofonu. Znacznie częściej też, niż na debiucie muzycy skręcają w rejony pobrzmiewające rytmiką house’ową czy nawet juke’ową.

Coals ,,Docusoap”Coals

Druga płyta długogrająca duetu Katarzyny Kowalczyk i Łukasza Rozmysłowskiego. Podobnie jak ich poprzednie dokonania, “docusoap” zaskakuje różnorodnością i intryguje aranżacyjnymi rozwiązaniami.

Kasai Equals ,, Kattegat Sessions”kasai2

„Było to dla nas zupełnie nowe doświadczenie ze względu na nietypową i eksperymentalną formułę nagrania, które wykonaliśmy w naszym Kattegat Studio. Pozornie trudne warunki umożliwiły nam zaprezentowanie piosenek z albumu Equals w nowej odsłonie, wyrażającej atmosferę związaną ze zmianą w funkcjonowaniu rzeczywistości. Dzielimy się ze słuchaczami dźwiękami i zdjęciami z tej wyprawy, w której towarzyszyli nam także Joanna John, która odpowiadała za stronę graficzną i Michał Kupicz, twórca miksu i masteringu.” – pisze o płycie artystka – Katarzyna Piszek

Pink Freud ,,Piano Forte Bruttonetto”Pink Freud

– Wszystko się zmienia, ale źródło naszej pasji i radości grania bije nadal czystą energią. Od dawna przygotowywaliśmy ten album i poświęciliśmy mu dużo czasu, żeby w pełni oddawał nasze pasje, przeżycia i przygody, jakich mieliśmy szczęście razem doświadczyć. Materiał dopracowywaliśmy na specjalnych sesjach wyjazdowych od Bieszczad po Casa De Musica w Porto. Podczas tych zgrupowań, odcięci od świata i życia codziennego, poświęcaliśmy się muzyce na 100 %. Sami ten materiał nagraliśmy i wyprodukowaliśmy i po raz pierwszy mam poczucie, że brzmi to tak, jak powinno i ma moc.” – mówi Wojtek Mazolewski, założyciel zespołu z Gdańska.

Świetliki ,,Wake me up before you fuck me”Swietliki

Najnowsza płyta Marcina Świetlickiego i jego zespołu zadziwiająco składnie harmonizuje się z panującą obecnie pandemią. Kiedy ją kończyli nagrywać nie wiedzieli jak sprawy się potoczą: że kiedy płyta trafi do internetowych zapowiedzi (bo przecież nie do zamkniętych sklepów), wszyscy albo prawie wszyscy będziemy siedzieć w domu na przymusowej kwarantannie. I ten ostry, miejscami nieco psychodeliczny rock’n’roll Świetlików (Zespołu Brutalnych Doświadczeń – jak czytamy w anonsach) sprawia nieodparte wrażenie gitarowego podkładu do lejących siępandemicznych newsów.

Udostępnij